Članak

Konaković sa Senatom: Problemi na UNSA se gomilaju, sve se svodi na obećanja i lijepe priče

Bila je ovo prilika za zajedničko sagledavanje problematike fakulteta u sastavu UNSA, njihovog poslovanja, a poseban akcent stavljen je na probleme sarajevskih studenata.

Na inicijativu premijera Kantona Sarajevo Elmedina Konakovića i ministra za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Elvira Kazazovića jučer je održan treći po redu zajednički sastanak s rektorom Univerziteta u Sarajevu Muharemom Avdispahićem, članovima Upravnog odbora, Senata Univerziteta i dekanima svih visokoškolskih ustanova, saopćeno je iz Vlade KS, prenosi novinska agencija Patria.

Bila je ovo prilika za zajedničko sagledavanje problematike fakulteta u sastavu UNSA, njihovog poslovanja, a poseban akcent stavljen je na probleme sarajevskih studenata.

Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS) Haris Zahiragić je ovom prilikom naglasio da svi univerzitetski profesori moraju shvatiti da su oni tu radi studenata.

Kazao je kako je neophodno zabraniti profesorima da predaju paralelno na privatnim fakultetima.

Od Vlade Kantona Sarajevo tražit će usvajanje Zakona o studentskom standardu kojim će biti osigurani bolji uvjeti za život studenata, kao i povećanje broja prosvjetnih inspektora, jer u Kantonu postoji samo jedan.

Svi učesnici sastanka su se složili da su studenti važan dio akademske zajednice i da njihove stavove treba uvažati u rješavanju ključnih pitanja.

Premijer Konaković je podržao izradu i donošenje zakona o studentskom standardu, jer je to od trenutka imenovanja ove Vlade bio jedan od ciljeva u njenom radu.

- Na ovaj način ćemo zajedno precizirati i utvrditi studentske standarde i raditi na njihovom ispunjenju“, istakao je Konaković te dodao da studentska populacija treba da se baš na ovaj način angažira i radi na zastupanju, promovisanju, zaštiti te ostvarivanju prava studenata.

Upoznao je prisutne da je Vlada Kantona Sarajevo odlučno krenula da proces integracije Univerziteta završi.

- Mi ćemo ovaj proces privesti kraju, a do maja mjeseca moramo donijeti i Zakon o visokom obrazovanju, zbog čega vas još jednom pozivam da se hitno zajedno s nama uključite u to. Ne želimo se miješati u vašu autonomiju i smatramo da ste vi neovisna obrazovna institucija, ali morate imati jedinstveni račun univerziteta - istakao je premijer Konaković te dodao da će tim računom upravljati Upravni odbor i rektor Univerziteta, ali na njega mora saglasnost dati Skupština Kantona Sarajevo.

Naglasio je da su se u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju napravile značajne uštede te da nijedna ušteđena marka nije uzeta za rješavanje problema u preduzećima koja imaju velika dugovanja.

- Svakom uštedom se želi unaprijediti proces obrazovanja, zbog čega smatram i da bi se integrisanjem Univerziteta omogućilo značajnije ulaganje u povećanje kvaliteta nastave i samim time i studenata - rekao je premijer Konaković.

Ministar Kazazović je kazao da problemi koji postoje na pojedinim fakultetima se pojavljuju i kao posljedica nedovršenih integracionih procesa kao i nejasnog odnosa između fakulteta kao posebnih pravnih subjekata i Ministarstva obrazovanja, nauke i mladih i Vlade Kantona Sarajevo, kao i osnivača Skupštine KS.

- Spremni smo servisirati sve ono gdje imamo nadležnosti i mogućnosti, ali na fakultetima ostaje obaveza da probleme proistekle kao posljedice svojih loših odluka sami rješavaju - naveo je ministar Kazazović.

Kako je naglašeno, Vlada će imati nadzor i monitoring nad zakonitosti rada, ne uzimajući sebi ingerencije koje joj ne pripadaju.

Istaknuto je i da se moraju riješiti problemi grijanja u Kampusu, milionskih dugovanja Farmaceutskog fakulteta, te aktuelno pitanje spornih diploma na Fakultetu političkih nauka.

Ministar Kazazović je naveo da su doneseni veoma važni provedbeni akti koje UNSA do sada nije imala, a to su pravilnici o plaćama i o vanbudžetskim sredstvima, dok je pravilnik o raspodjeli vlastitih prihoda u pripremi.

Praćenje potreba tržišta kroz upisnu politiku fakulteta je nešto što je vrlo bitno za razvoj procesa obrazovanja u Kantonu Sarajevo.

- Od akademske zajednice očekujemo da aktivno učestvuje u usaglašavanju stvarnih potreba za kadrovima koji nedostaju na tržištu rada, jer nam je cilj zaustavilti hiperprodukciju kadrova za kojima nema potrebe  - rekao je premijer Konaković.

Od svih članova akademske zajednice zatražio je da iniciraju i pokreću izmjene postojeće legislative koja koči provođenje bilo kojeg značajnijeg procesa.

Istaknuto je da ekonomski pokazatelji ukazuju na potrebu za edukovanim mladim ljudima u oblasti turizma, drvoprerađivačke industrije, informacionih tehnologija. Takve procese mora pratiti planska upisna politika. Sve bi se to trebalo urediti, kako su danas naglasili, donošenjem Strategije razvoja Univerziteta u Sarajevu koja bi odgovorila na mnoga danas postavljena pitanja, a jedno od njih je i upravljanje ljudskim resursima na fakultetima, odnosno stvaranje novog univerzitetskog kadra, stoji u saopćenju. 

#BiH