Komisija za borbu protiv korupcije Tuzlanskog kantona identifikovala je glavni izvor korupcije, a to je vladajuća politička elita koja kroz zakonsku regulativu legalizuje korupciju. Zbog toga je Klub poslanika SDA pokrenuo inicijativu za smjenu Predsjednika Komisije Sabida Zekana, saopćeno je iz DF, prenosi novinska agencija Patria.
Za oko godinu i po Komisija je procesuirala stotine predstavki građana. Najviše predstavki se odnosilo na nezakonito zapošljavanje u javnom sektoru. Najteži primjer je slučaj kada je Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport TK donio pravilnik po kojem on lično može zaposliti pripadnike boračke populacije u osnovne i srednje škole, bez obzira na osvojeni broj bodova na konkursu. Prema nezvaniničnim informacijama, na takav način je zaposleno preko 50 lica. Drugi primjer je ponovo iz obrazovanja. Ministar je donio odluku kojom on lično postavlja sve članove privremenih školskih odbora, iako je zakon rekao da vijeća roditelja i vijeća nastavnika postavljaju svoje predstavnike u školskim odborima.
Zapošljavanja u javnim preduzećima dozovljena su mimo bilo kakvog konkursa i kroz zakon, ostavljeno je diskreciono pravo direktorima da zaposle koga hoće. Iako je Vlada TK u prethodnom sazivu donijela odluku o obaveznom zapošljavanju putem konkursa, a tu odluku nova vlada ne poštuje niti direktori javnih preduzeća. Po diskrecionom pravu, direktori u Tuzlanskom kantonu su zaposlili stotine lica bez konkursa. Po istom principu se postavljaju članovi upravnih odbora. Tako npr. Predsjednik Skupštine TK Alić Senad, zvani Šiljo, postavio je svog sina za člana Upravnog odbora Rudnika soli Tušanj. Rudnik soli posluje tako što je iz budžeta TK za proteklih dvadeset godina dobio milione maraka u svrhu navodnog razvoja, ali za isto vrijeme javne kuhinje ne mogu kupiti hljeb za svoje korisnike.
Zadnji primjer korupcije je Koksno-hemijski kombinat u Lukavcu. Čudna privatizacija i ugovori sa indijskim investitorom koji je pokrao milione maraka, a sve su mu to dozvolili ljudi iz vlasti, prije svega SDA stranka. Niko više nije siguran šta će se desiti sa Koksno-hemijskim kombinatom. Na isti način završila su brojna privatizirana preduzeća: Livnica čelika, Tvronica namještaja Konjuh, DITA, HAK, Guming, AIDA. Kao primjer, HAK je do rata svojim proizvodima snabdijevao tržište cijele Evrope i Bliskog istoka, a nakon privatizacije prodat je u staro željezo.
Velika korupcija se uglavnom oslanja na političke stranke koje donose zakone i prate izvršenje tih zakona, a zakonima se dozvole koruptivne radnje. Zbog toga, SDA uklanja svakog onog ko se suprotstavi takvoj politici i postavlja poslušne i podobne, stoji u saopćenju.