Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH poručio je da on kao srpski član kolektivnog šefa države nikada neće dozvoliti reviziju presude u tužbi BiH protiv Srbije, piše novinska agencija Patria.
Istakao je da ne može i neće biti ništa od „eventualne revizije tužbe“ jer on neće glasati za takvu odluku na Predsjedništvu BiH.
No, previd je napravio Ivanić. Niti će ga se šta pitati, niti će takva odluka naći se na nekoj od sjednica Predsjedništva BiH.
To je za TV1 potvrdio profesor ustavnog prava Kasim Trnka. Govoreći o mogućnosti za podnošenje zahtjeva za reviziju na presudu Međunarodnog suda pravde, što se treba uraditi do februara 2017. godine, on je rekao da nije potrebno nikakvo ponovno izjašnjavanje Predsjedništva BiH.
Ono se, napomenuo je Trnka, jednom izjasnilo kada je imenovalo agenta i dalo mu puna ovlaštenja da preduzima sve procesne radnje koje su potrebne, a jedna od tih radnji je i ulaganje zahtjeva za obnovu postupka.
No, nije u ovoj priči Ivanić toliko značajan zbog ovih „žestokih predizbornih poruka“, već zbog činjenice da on kao šef države Bosne i Hercegovine ne zastupa njene, već interese Srbije.
Ivaniću je važnije da li će Srbija, ukoliko BiH podnese zahtjev za reviziju presude, biti etiketirana kao odgovorna za agresiju na državu čiji je šef.
Iz haške presude ratnom zločincu Radovanu Karadžiću, prema mišljenju profesora Trnke, najzanimljivije je pominjanje perioda nasilnog uspostavljanja vlasti tzv. Republike Srpske Bosne i Hercegovine.
- U tim poslovima neposredno je učestovala Republika Srbija, odnosno tada SR Jugoslavija sa svojim obavještajnim, policijskim i vojnim kadrovima, pa iz toga proizilazi da se zaista radi o takvom nečemu. U tački 63. se kaže da su vojska i policija SRJ bile direktno involvirane u sukob u BiH. To svakako govori o karakteru rata u BiH, mišljenja je Trnka.
On je istakao da će i presudom Vojislavu Šešelju biti prostora za žalbu, jer se u njoj mogu naći dodatni argumenti.