Poslanici Predstavničkog doma PS BiH danas raspravljaju o Prijedlogu izvještaja o radu Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine, javlja reporeter novinske agencije Patria.
Iako izmijenjeni Izborni zakon još nije došao pred poslanike (dobili ga na uvid) burna se rasprava razvila kod ove tačke. Većina poslanika je nezadovoljna, jer se nije postigao dogovor oko Mostara.
- Danas ne raspravljamo o zakonu već izvještaju o radu grupe – kazala je Borjana Krišto, predsjedavajuća PD PSBiH.
Milica Marković (SNSD) kaže da su ovo 20. izmjene Izbornog zakona iako su se stekli uslovi za izradu potpuno novog zakona.
- Grupa je eliminisala raspored manje zastupljenog pola. Po meni je ovo korak unazad. Ja očekujem da će se kolege iz Komisije za ravnopravnost polova uključiti u raspravu. Ovo je jedan retrogradan pristup – istakala je Marković.
Ona je dodala će BiH s ovakvim pristuom npraviti jedan korak unazad.
- Šta je s Mostarom, da li grupa misli da ovo trebaju biti treći izbori bez izbora u Mostaru – kazala je Marković.
Aleksandra Pandurević (SDS) kazala je da se svi nalaze u nezahvalnoj poziciji.
- U situaciji smo da treba usvojiti zakon, da će biti potreba amandmanska faza. Skeptična sam i mislim da to nećemo stići. Tačno je da je prijedlog retrogrdan. S jedne strane smo napravili skoro zatvorene liste. S druge imate prijedlog da žena mora biti među prva tri kandidata, a poslije mogu sve na dno – kaže Pandurević, pojašnjavajući da žene imaju najviše problema sa stranačkim kolegama kada je izrada lista u pitanju.
Šefik Džaferović (SDA) kazao je da se ovdje radi o Izvještaju grupe, te da zato neće govoriti o rješenjima zakona nego o izvještaju.
-Prihvatanje izvještaja ne znači i prihvatanje rješenja u zakonima. Treba produžiti rad ovoj grupi, jer treba nastaviti rad na pitanju rješenja za Grad Mostar i na pitanju implementacije presude „Sejdić-Finci“ – kaže Džaferović.
Saša Magazinović (SDP) istakao je da je teško govoriti o izvještaju, a ne ulaziti u meritum zakona, jer je on dio izvještaja.
- SDP nije zadovoljan predloženim rješenjima. Ne vidim iz izvještaja, a bilo bi dobro, da znamo koje aktivnosti su vođene od strane grupe kada je riječ o Mostaru. SDP i DF su zajednički došli do rješenja i uputili Interresornoj grupi. Iz grupe smo dobili informaciju da niko nije ponudio rješenje za Mostar. No, budući da nismo zastupljeni u grupi ne znamo da li je razmatrano rješenje, i šta se desilo oko Mostara – istakao je Magazinović.
Klub SDP-a ne može prihvatiti zaključke, precizirao je Magazinović.
- Ako se misli u sudijskom vremenu riješiti Mostar onda ste tako trebali napisati kada tražite produženje mandata - dodao je Magazinović, ističući bojazan da se na vrijeme neće stići sa usvajanjem ovog zakona.
Inače, Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva završila je svoj rad, a da ovom parlamentarnom tijelu niko nije dostavio niti jedan prijedlog za rješenje problema u Gradu Mostaru, odnosno način za otklanjanje prepreka za održavanje izbora u gradu na Neretvi, pa je ova grupa proteklih mjeseci utvrdila 32 amandmana na Izborni zakon, uglavnom tehničke prirode.
Suštinske izmjene odnose se tek na dvije promjene.
Jedna je podizanje unutarstranačkog cenzusa za osvajanje mandata na stranačkoj listi na općinskim izborima 15 posto, a na općim 30 posto, te nešto drugačije definirana spolna struktura kandidatskih lista na izborima.
Parlament BiH ima rok da rad na izmjenama Izbornog zakona okonča do kraja aprila, kako bi Centralna izborna komisija lokalne izbore mogla prema zakonskoj obavezi raspisati 150 dana prije održavanja, odnosno, 2. ili 3. maja. Lokalni izbori u BiH trebali bi biti održani 2. oktobra.