Članak

Vrijeme curi: Opet nema sastanka Centralnog popisnog biroa!

Dok vrijeme prolazi i dok se približava rok za objavu rezultata 1. juli, čelnici Agencije za statistiku i entitetskih statističkih zavoda FBiH i RS, Velmir Jukić, Emir Kremić i Radmila Čičković kao da

Sastanak Centralnog popisnog biroa još uvijek nije zakazan, a prošle sedmice je otkazan zbog nepostizanja dogovora čelnika statističkih institucija o metodologiji obrade rezultata Popisa 2013. godine, piše bh. novinska agencija Patria.

Dok vrijeme prolazi i dok se približava rok za objavu rezultata 1. juli, čelnici Agencije za statistiku i entitetskih statističkih zavoda FBiH i RS, Velmir Jukić, Emir Kremić i Radmila Čičković kao da spavaju zimski san.

Ni istraga Tužilaštva BiH koja je otvorena u predmetu Popis 2013, ni apeli domaćih i evropskih zvaničnika o što hitnijoj objavi rezultata nisu urodili plodom i nisu ubrzali dogovore ovog trojca.

Podsjećamo, krajem prošle sedmice u Tužilaštvu BiH iskaze u svojstvu svjedoka dali su Emir Kremić i Radmila Čičković, kao i još nekoliko osoba usko povezanih sa cijelim procesom Popisa 2013.

Tužilaštvo BiH ispituje ima li krivične odgovornosti osoba u ovom projektu, koji je BiH koštao oko 50 miliona KM.

Izvor Patrije iz Agencije za statistiku BiH navodi da se „apsolutno ništa ne dešava niti ko šta govori o sastanku“.

Saglasnosti među čelnicima agencije i zavoda nema iako je IMO zadržao sve svoje ranije stavove kao i to da se pitanje 40 (mjesto rada i školovanja) ne može koristiti u izvođenju statusa nerezidentnog stanovništva. Upravo je to pitanje kamen spoticanja i unatoč preporukama IMO-a, iz RS-a traže da se i to pitanje koristi za određivanje statusa nerezidentnog stanovništva.

I sam predjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić priznao je nakon posjete evropskog komesara za proširenje Johannesa Hahna (21. marta) da je politika napravila problem oko rezultata popisa stanovništva.

- Konstatovali smo da je popis sa platforme struke prešao na polje politike i nastao je spektar problema. Treba ga završiti, složni smo. Moramo se držati zakona i međunarodnih standarda. Želimo da naglasimo da je to pitanje važnog dokumenta, i da je to dokument bez kojeg BiH neće moći popuniti upitnik. Nije to pitanje numeričkog broja, nego je jedan širi dokument - da se tako razumije, i ne dolazi u obzir da on propadne, niti da propadne 50 miliona - utvrdio je Zvizdić.

Podsjećamo, prema preliminarnim rezultatima Popisa u Bosni i Hercegovini koji su objavljeni u novembru 2013. godine od 3.791.622 popisane osobe nezvanično 1.836.603 osoba se izjasnilo kao Bošnjaci, 1.239.019 kao Srbi, 553.000 Hrvati te 163.000 Ostalih. Iz toga se nameće zaključak da ni srpskom ni hrvatskom političkom korpusu ne odgovaraju ovakvi rezultati jer bi se štošta moralo promijeniti u "politici podjele" resora po nacionalnom ključu u korist jednih, a na štetu drugih ili trećih.

#BiH