Na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH nije usvojen Izvještaj o radu Nezavisnog odbora PSBiH kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH za 2015. godinu i nije primljen k znanju Plan rada Nezavisnog odbora za 2016. godinu, piše novinska agencija Patria.
S obzirom da su i nadležne komisije također odbile izvještaj o radu, te nisu prihvatile plan rada za 2016. godinu bilo je i očekivati da će isti ishod biti i na Parlamentu. No, interesantno je da je ova tačka dnevnog reda prošla bez ijedne rasprave (!?), što je začudilo i same pojedine poslanike. Tako je Aleksandra Pandurević (SDS) u hodnicima zgrade komentirala da ne može vjerovati da se niko nije javio za raspravu.
No, evidentno je da članove NO očekuje smjena, i to već na narednoj sjednici ovog Doma. Jučer je Maja Gasal Vražalica (DF), predsjedavajuća privremene Komisije Parlamentarne skupštine BiH, koja treba preispitati nezavisnost rada Nezavisnog odbora PSBiH, tražila da se uvrsti i njihov izvještaj na dnevni red, no nije bilo potrebne većine za to.
Interesantno je da je prvi polemiku oko ovog izvještaja pokrenuo Damir Arnaut (SBB) koji je ustvrdio da nisu spremni izjašnjavati se o ovom pitanju, jer su materijale dobili tek ujutro pred sjednicu.
Arnaut je Gasal-Vražalica prigovorio i to da je u početku rada komisije bila mnogo agresivnija u medijskim istupima, a da takvo stanje nije izraženo u izvještaju.
No, svih šest članova Komisije jednoglasno su u parlamentarnu proceduru uputili zahtjev za smjenu svih članova Nezavisnog odbora PS BiH.
Kako je navela Gasal-Vražalica, prema dokumentaciji koju su dobili od Nezavisnog odbora, uočeno je niz propusta i nesavjesnog rada članova Nezavisnog odbora, ali i kršenje određenih zakona.
Ovo se odnosi na činjenicu, da iako su imali zakonska prava nisu disciplinski tretirali rukovodioce i njihove zamjenike određenih policijskih agencija, kao što je bio slučaj Goran Zubac koji je smijenjen tek po pravosnažnosti presude Suda BiH, kojom je osuđen.
Tretiran je i slučaj Mirsada Vilića i napad na premijera Srbije u Srebrenici.
Nezavisni odbor o tom pitanju nije još uradio ništa pravdajući se da čekaju konačnu sudsku odluku.
Ali, članovi Komisije smatraju da Nezavisni odbor postoji upravo zbog toga da može reagirati i prije sudske presude.
Između ostalog, Ad hoc tijelo konstatovalo je da je Nezavisni odbor u 2014. godini održao pet redovnih sjednica i jednu hitnu sjednicu te da je time evidentno prekršen Poslovnik o radu Nezavisnog odbora, kojim je jasno propisano da predsjednik saziva sjednice i da se sjednice održavaju najmanje jednom mjesečno.
I pored neodržavanja sjednica Nezavisni odbor je primao stalnu mjesečnu naknadu.
Na osnovi uvida u zapisnike konstatirano je da je Nezavisni odbor u 2015. godini održao 11 sjednica. Međutim, između 6. sjednice, održane 6. februara 2015. godine i 7. sjednice, održane 18. maja 2015.godine, protekla su gotovo četiri mjeseca.