Članak

Mostarski sajam: Zašto Bošnjaci nisu poželjni gosti

Mostarski sajam bi se mogao nazvati i sajmom politike. Tačnije na ovom aprilskom sajmu se paralelno sa predstavljanjem firmi događa defile političara.

Mostarski sajam bi se mogao nazvati i sajmom politike. Tačnije na ovom aprilskom sajmu se paralelno sa predstavljanjem firmi događa defile političara. Naime, gotovo svake godine organizatori sajma pronađu državu partnera. Ove godine na 19. sajmu po redu partner će biti Republika Turska, piše novinska agencija Patria.

Pitanje države partnera sajma djeluje kao originalan izum. Za primjer, na Zagrebačkom velesajmu govori se o državama koje kolektivno nastupaju. Na Novosadskom sajmu takvog partnerstva i pokroviteljstva nema. Duboka povezanost Dragana Čovića sa organizatorima Mostarskog sajma je iskorištena, pa se godinama kao gosti pojavljuju politički lideri susjednih zemalja, a neke države se predstavljaju kao partneri.

Srbija konstantno podržava Mostarski sajam

Mostarski sajam je praktični život počeo prije desetak godina. 

Godine 2009. Srbija je podržala Mostarski sajam, a 2010. bila i zemlja partner. Gost te godine bio je predsjednik Republike Srbije Boris Tadić, te nekolicina ministara Vlade Srbije.

Sajam je potvrdio veliku i stalnu povezanost Srbije, Republike Srpske sa Mostarskim sajmom.

Godine 2011. zemlja partner bila je Italija.

Sljedeće 2012. godine je 15. Mostaraski sajam otvorio Vjekoslav Bevanda, tadašnji državni premijer. Te godine zemlja partner Sajma bila je Republika Hrvatska.

Godine 2013. otvoren je 16. sajam. Gosti su bili premijeri Hrvatske, Crne gore i Srbije Zoran Milanović, Milo Đukanović i Ivica Dačić. Već tada je primjećeno da nema bošnjačkih političkih lidera.    

Konačno, na 17. sajmu 2014. godine prvi put se pojavio jedan visoki bošnjački političar, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Uz njega je ključni gost sajma bio Ivo Josipović. Naravno, bio je tu i Milorad Dodik, najčešći politički gost mostarskih sajamskih dana.

Izetbegović prekinuo tradiciju

Mnogi se naravno pitaju zašto već godinama nema bošnjačkih političara na ovom sajmu. Vjerovatno ih izbjegavaju zvati organizatori, a i oni se plaše reakcija mostarskih Bošnjaka, koji negoduju jer su u Heliodromu i Rodoču, mjestu održavanja sajma, bili logori za njihove sunarodnjake.              

Izetbegović je nakratko prekinuo tradiciju nedolaska Bošnjaka na ovaj sajam, ali je, opet, na otvaranju 18. Mostarskog sajma prošle godine bio Mladen Ivanić. On je kao član Predsjedništva BiH službeno otvorio sajam. Zemlja partner bila je Tajvan.

Konačno i ove godine svoje gostovanje najavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić. Galerija političkih likova nastavlja defile na ovom sajmu. Sudeći prema najavama i ovaj put gost će biti Bakir Izetbegović.      

#BiH