Neizvjesno je još uvijek da li će u Mostaru biti Lokalnih izbora, a za ovo teško političko pitanje još se ne nazire rješenje, piše novinska agencija Patria.
Salko Sokolović, poslanik SDA u Predstavničkom domu PSBiH govoreći o Prijedlogu izvještaja o radu Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine istakao je da je propalo šest mjesci u ovom poslu.
- Mostar je teško političko pitanje. A, da bi se riješilo neophodno je okončati neka prethodna pitanja kao što su da li je Ustavni sud BiH imao pravo djelovati na strano zakonodavstvo. Treba puno prethodnih pitanja riješiti da bi se pitanje Mostara riješilo – dodao je Sokolović.
No iz Ureda viskog predatvnika u BiH (OHR) kažu da kada visoki predstavnik umjesto domaćih organa donese određeni zakon, taj zakon se ničim ne razlikuje od onih koje usvajaju nadležni organi vlasti te može u svakom trenutku biti predmet razmatranja Ustavnog suda.
- Mi pozivamo SDA i HDZ BiH da nastave dijalog, kao i druge partije, da pregovaraju sa iskrenim namjerama u cilju provedbe presude Ustavnog suda BiH, tako da birači u Mostaru konačno mogu izabrati svoje lokalne predstavnike. Ono što želimo vidjeti je ponovna odlučnost za jedinstven Mostar kao grad za sve Mostarce. Mostar treba biti grad gdje se poštuju temeljna prava, kao što je pravo građana Mostara da biraju svoje lokalne predstavnike. Političari to duguju građanima Mostara – kaže glasnogovornica OHR-a Ljiljana Radetić.
Iz ove institucije dalje kažu da međunarodna zajednica ne može podržati jednu stvar a to je podjela Mostara, i to su ponovili mnogo puta do sada.
- U svom Komunikeu od 2. decembra 2015. godine, Upravni odbor Vijeća za provedbu mira je “podsjetio organe vlasti BiH na njihovu obavezu da uspostave izborni sistem u Mostaru, kako je to predviđeno odlukom Ustavnog suda koja još uvijek nije provedena. Upravni odbor je naglasio ključni princip, koji su političke stranke još jednom potvrdile, da Mostar mora ostati jedinstvena, koherentna i multietnička jedinica lokalne samouprave, s određenim nivoom lokalnih ovlasti/uprave ispod nivoa grada – dodala je Radetić.
Mostarci lokalnu vlast nisu birali još od davne 2008. godine. U međuvremenu je Ustavni sud donio odluku kako su izborna pravila za ulazak u mostarsko Gradsko vijeće neustavna.
Suprotna ustavu je bila odredba koju je namentuo visoki predstavnmik Paddy Ashdown, prema kojoj je drastično različiti broj birača u šest gradskih područja birao jednak broj vijećnika – po tri. Isto tako, stanovnici središnje gradske zone nemaju zajamčeno pasivno biračko pravo.
Pitanje održavanja izvora u Mostaru zavisi od dogovora političkih faktora, što će biti uvjet da 2. ili 3. maja budu raspisani lokalni izbori. Inače 30 ili čak 60 dana prije raspisivanja izbora potrebno je doći do rješenja kako bi se
uskladile i ispoštovale sve potrebne zakonske i pravne procedure.