Članak

Izvještaj Svjetske banke: Oporavak rasta u jugoistočnoj Evropi je potpomognut investicijama

Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija su nastavile smanjivati omjer deficita tekućeg računa i BDP-a, dok su ga Kosovo i BJR Makedonija povećale.

Svjetska banka predstavila je najnoviji ekonomsku izvještaj za zemlje Jugoistočne Evrope u kojem se navodi da je došlo do ekonomskog rasta u 2015. godini u odnosu na 2014. godinu od 2,1, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Veći rast u 2015. je doveo do otvaranja novih radnih mjesta u privatnom sektoru, što je svakako ohrabrujuće. Nova radna mjesta i niža inflacija su povećali prihod domaćinstava i smanjili siromaštvo. U Albaniji, BJR Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, procijenjena prosječna stopa siromaštva je opala za 2 procenta između 2013. i 2015., što znači da je oko 140.000 ljudi u te četiri zemlje izbjeglo siromaštvo. Bez obzira na ekonomski rast i zaposlenost koja je počela da prati ekonomski rast, prosječna stopa nezaposlenosti u regiji ostaje neprihvatljivo visoka u iznosu od 21,5 procenata.

Primjetan priliv investicija je potpomogao ekonomski rast, naročito privatnih investicija – uključujući i strane i domaće.  Izvoz takođe pomaže poticanju rasta. U većini zemalja su izvoz i investicije dominirali u odnosu na domaću potrošnju, iako je ona još uvijek značajan ekonomski pokretač u regiji. Taj pomak s potrošnje potaknute doznakama prema privatnim investicijama i izvozu pokazuje rani napredak u pravcu postepenog, ali neophodnog vraćanja u ravnotežu izvora rasta.

- Ohrabrujuće je vidjeti u zemljama jugoistočne Evrope ove rane znakove pomaka u pravcu rasta vođenog investicijama i izvozom - kaže Ellen Goldstein, regionalna direktorica Svjetske banke.  

- Ovo vraćanje u ravnotežu mora u dugoročnom periodu biti očuvano produbljivanjem ekonomskih reformi i poboljšanjem produktivnosti koja je usporila nakon svjetske ekonomske krize.

Poboljšanje produktivnosti osnažit će rast u regiji. Kako je navedeno u izvještaju, održiv rast se može ostvariti fokusiranjem na dugoročni program reformi usmjeren na pet stubova. Konkretno, ukidanje destimulacija i barijera za formalno zapošljavanje, unaprjeđenje poslovne klime, smanjenje veličine javne administracije uz istovremeno povećanje kvaliteta pružanja usluga građanima, produbljivanje trgovinskih i finansijskih integracija i osiguranje održivog korištenja prirodnih resursa.

Iako povećanje investicija pruža povoljne uslove za rast, prisutni su i značajni rizici. Spor oporavak u Evropi i širom svijeta, veća vanjska nestabilnost na finansijskim tržištima kao i promjene cijena nafte stvaraju rizike za regiju. Veliki udio nekvalitetnih zajmova može smanjiti budući rast kredita. Dosljedna implementacija ekonomskih reformi će pomoći na ublažavanju postojećih rizika po oporavak.

Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija su nastavile smanjivati omjer deficita tekućeg računa i BDP-a, dok su ga Kosovo i BJR Makedonija povećale.

Neto izvoz je bio glavni pokretač rasta, a i potrošnja i investicije su dali podršku rastu u BiH. 

Zemlje SEE6 uključuju Albaniju, Bosnu  i Hercegovinu, Kosovo, Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju (BJR Makedonija), Crnu Goru i Srbiju. 

#Biznis