Članak

Još nije identificirano 1.500 pronađenih posmrtnih ostataka

Procjenjuje se da se u BiH još uvijek između 7 i 8 hiljada osoba vode kao nestale, te će se u budućnosti poduzimati intenzivne aktivnosti u procesima ekshumacija i identifikacija nestalih osoba, kako

U Tužilaštvu BiH održan je sastanak glavnog tužioca Tužilaštva BiH, glavnih tužilaca entiteta i Brčko Distrikta, dužnosnika Instituta za nestale osobe (INO BiH) i Međunarodne komisije za traženje nestalih (ICMP) u BiH, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Teme sastanka odnosile su se na dosadašnji proces revizije mrtvačnica i kosturnica u BiH, u kojima se čuvaju pronađeni, a još neidentificirani posmrtni ostaci.

Revizije su izvršene u objetima u Mostaru, Nevesinju, Goraždu, Travniku, Tuzli i djelimično u Visokom, a u narednom periodu očekuje se nastavak revizije u Sanskom Mostu, Modriči, Banjaluci, Odžaku, Travniku, Istočnom Sarajevu i Srpcu.

Ove aktivnosti u ukupno 13 mrtvačnica i kosturnica u BiH, trebaju u značajnoj mjeri ubrzati procese identifikacije pronađenih, a neidentificiranih posmrtnih ostataka, te na taj način doprinijeti smanjenju broja nestalih osoba u BiH.

Očekuje se da će u narednom periodu, biti pregledano oko 1.500 posmrtnih ostataka, a prema procjenama Institituta za nestale osobe, za čitav proces identifikacije i ukopa, potrebna su sredstva od skoro 1 milion KM (975.670 KM).

Glavni tužilac Goran Salihović uputit će instrukciju za postupanje svih institucija uključenih u ovaj proces, kako bi se cijeli proces proveo što efikasnije.

Tužilaštvo BiH ulaže intenzivne napore u traganju za posmrtnim ostacima nestalih osoba, kao vrlo bitnom segmentu u procesuiranju predmeta ratnih zločina i donošenja smiraja porodicama nestalih osoba koje već duže od dvije decenije, tragaju za svojim najbližim.

Procjenjuje se da se u BiH još uvijek između 7 i 8 hiljada osoba vode kao nestale, te će se u budućnosti poduzimati intenzivne aktivnosti u procesima ekshumacija i identifikacija nestalih osoba, kako bi se taj broj smanjio.

#BiH