Članak

Velimir Jukić blokira objavu Popisa stanovništva, sada opstruira i istragu Tužilaštva BiH

Prema nalogu glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića, sredinom marta mjeseca formiran je predmet u vezi s provjerama procesa popisa stanovništva.

Prema nalogu glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića, sredinom marta mjeseca formiran je predmet u vezi s provjerama procesa popisa stanovništva.

Tim tužilaca i istražitelja ima zadaću da utvrdi da li postoje elementi krivične odgovornosti u ovom procesu. Popis je koštao skoro 50 miliona KM te bi u slučaju da propadne, propala i sredstva iz budžeta koja pripadaju svim građanima, piše novinska agencija Patria.

U Tužilaštvu BiH 1. aprila u svojstvu svjedoka izjave su dali direktori entitetskih statističkih zavoda RS i FBiH Radmila Čičković i Emir Kremić u vezi cjelokupnih aktivnosti u vezi Popisa stanovništva iz 2013.godine.

Poziv za saslušanje dobili su i direktor Agencije za statistiku BiH Velimir Jukić i zamjenik Miljan Popić. No, ni Jukić ni Popić se 26. aprila nisu pojavili u Tužilaštvu BiH, iako se dobro zna da pozivi ovakve vrste se šalju nekoliko dana unaprijed.

Njihov izgovor, kako nezvanično saznajemo, bit će navodno da se pošta zagubila, te da su ne znajući za poziv otišli na put. 

Očigledno je da Jukić, koji gotovo pa otvoreno svojim stalnim istupima i prijedlozima na sjednicama Centralnog popisnog biroa po političkim instrukcijama blokira objavu rezultata Popisa stanovništva provedenog još u oktobru 2013. godine, ignorisanjem poziva Tužilaštva BiH pokušava opstruirati i istragu koja treba utvrditi krivičnu odgovornost pojedinca ili više osoba kako za neobjavljivanje rezultata, tako i za trošenje 50 miliona KM budžetskog novca.

Isti scenarij, Jukić je podsjećanja radi priredio i prije desetak dana kada je trebala biti održana sjednica Centralnog popisnog biroa. Pola sata prije početka sjednice javio se i rekao da ne može da uhvati avionski let za Sarajevo. 

Prema Zakonu o popisu rezultati bi trebali biti objavljeni do 1. jula, a postoji bojazan da rezultati i ako budu objavljeni neće biti međunarodno verifikovani.

Podsjećamo, i evropski zvaničnici pozivali su na što hitnije objavljivanje rezultata popisa jer je to osnova za socijalno i ekonomsko planiranje, a jedno od prvih pitanja u upitniku koji BiH mora popuniti nakon predaje aplikacije za članstvo u EU je tačan broj stanovnika.

Za BiH se još uvijek koriste podaci popisa iz 1991. godine.    

#BiH