Tridesetog aprila 1992. godine je srušen Savski most između Gunje u Hrvatskoj i Brčkog u BiH. Brčaci smatraju da je tog dana počeo napad JNA i paravojnih formacija na njihov grad. Već 24 godine Brčaci prošetaju mostom, koji je mjesto masovnog pogubljenja nevinih. Oni u Savu bace cvijeće i tako pokažu poštovanje prema žrtvama, piše Patria.
Pola godine prije ovog zločina most je eksplozijom oštećen sa hrvatske strane. Putnici su prelazili pješke do Brčkog odakle bi se dalje prebacivali po gradovima BiH.
Tog 30. aprila, u deset minuta do pet sati aktiviran je eksploziv u automobilu koji je naguran na most, pedesetak metara od brčanske obale Save. U tom trenutku je prolazila kolona ljudi, uglavnom bosanskih radnika u zemljama Zapadne Evrope. Poginulo je, prema svim dostupnim podacima između 70 i 100 ljudi.
Pet minuta kasnije teško je oštećen i Željeznički most, koji se nalazi kilometar nizvodno. Tamo nije bilo ljudskih žrtava.
Radnici stanice policije u Brčkom su napravili uviđaj, te identificirali 12 poginulih. Te žrtve su sa ličnim dokumentima prebačene u tek napravljenu mrtvačnicu u okviru Gradske bolnice. Mnogo žrtava je iskasapljeno do neprepoznatljivosti, a desetine ih je strahovitom eksplozijom bačeno u Savu. Dokumenti koji su nađeni odvojeno od žrtava, oko 9 ličnih karata i pasoša su pohranjeni u sefove brčanske policije. Nakon što je nastupio mir, ti lični dokumenti nisu pronađeni, pa se smatra da ih je uništila tadašnja srpska vlast u Brčkom.
U ljeto 2015. godine Tužilaštvo Brčko Distrikta je zbog ovog zločina podiglo optužnicu protiv nepoznatog počinioca. Tokom svjedočenja u Trubunalu srpski politički lideri u Brčkom Đorđe Ristanić i Boško Maričić su priznali da je ovaj zločin napravila jedinica Crvene beretke Kapetana Dragana. Nakon toga u Brčkom je nastupio užas sa otvaranjem destina logora smrti u koje su odvođeni bošnjački i hrvatski civili. U Sudu BiH je u toku suđenje protiv Đorđa Ristanića, a riječ je o do sada najobimnijoj optužnici za ratni zločin, piše Patria.