Mediji danima objavljuju detalje iz velike afere nazvana Panama Papers. Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara sa sjedištem u Washingtonu objavio je bazu podataka sa imenima osoba i firmi koje su otvarale fiktivine, „off shore“ kompanije, a onda na račune tih kompanija polagali veće količine novca.
Priča počinje iz Paname, najjužnije države Srednje Amerike, a širi se i na neke druge zemlje.
Porezi na novac na Panami su neznatni, pa se vlasnicima velikih suma novca itekako isplati novac držati u bankama Paname, umjesto u vlastitim državama.
Otvaranje računa odnosno „off shore“ kompanija ne mora uvijek biti protuzakonito, ali se najčešće radi o kompanijama uz pomoć kojih se „pere novac“ i izbjegava plaćanje poreza.
Hrvatski novinar i predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković ne očekuje da bi se moglo desiti išta spektakularno ni nakon posljednjeg objavljivanja imena umješana u Panama aferu. Slične podatke, rekao je, objavio je prije nekoliko godina. To nije rezultiralo niti jednim sudskim procesom, osim što je jedan od spomenutih u njegovim pričama podnio tužbu protiv njega, ali je Kazneni sudom tužbu nepravomoćno odbio.
- Imena najvažnijih tvrtki i pojedinaca iz Hrvatske koji se spominju u Panama Papers projektu identična su imena o kojima sam, sa kolegom Blažom Zgagom iz Slovenije, objavio nekoliko priča u junu 2013. godine u sklopu prvog „off shore“ projekta ICIJ-a „Secrecy for sale“.
No, tri godine niti je itko od novinara dalje istraživao tu temu (iako je elemenata za istraživanje bilo više nego dovoljno) niti su nadležni državni organi učinili išta unatoč objavljenim informacijama (uključujuči i nekoliko imena drugih hrvatskih državljana za koje smo dokazali da su duboko „uronjeni“ u sumjive off shore poslove) – poručio je Leković putem svog Facebook profila.
Jedina reakcija na njegovo pisanje, rekao je, bila je tužba jednoga od spomenutih koji je proces pred Kaznenim sudom nepravomoćno izgubio, prenosi NAP.