Predsjednice Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, „Srebreničke majke i “Žene Srebrenice” Munira Subašić, Hatidža Mehmedović i Hajra Ćatić razgovarale su danas u Sarajevu sa visokim predstavnikom Valentinom Inzkom, piše novinska agencija Patria.
U ime svih srebreničkih majki koje su izgubile sinove, srebreničkih žena koje su ostale bez muževa, očeva, muških članova porodice tražile su pomoć od Inzka da u skladu sa svojim ovlastima pomogne da u Srebrenici ne pobijedi srpski kandidat za načelnika Mladen Grujičić, koji otvoreno negira presuđeni genocid.
- Ako nam ne želite pomoći, kažite to javno, i nemojte molimo vas onda više dolaziti nikada u Potočare.
Ni na dženaze kojih će još biti, jer nismo našle kosti naše djece, ni na obilježavanje godišnjica srebreničkog genocida. Nemojte dolaziti više nikako. Znat ćemo onda da smo još jednom izdane. I naša djeca, njih 8.372 i mi majke! Ništa drugo nam neće preostati nego napustiti Srebrenicu, napustiti našu djecu. A to nam je još jedino ostalo u našim životima, poručile su srebreničke majke visokom predstavniku.
One su uručile i otvoreno pismo koje su nedavno poslale medijima.
Inzko je saslušao predstavnice udruženja, te im rekao da će na ovu temu razgovarati sa američkom ambasadoricom u BiH Maureen Cormack.
Dio iz pisma uručenog Inzku
- Evropa nas je izdala 1995. godine. Ujedinjene nacije su nas izdale 1995. godine. Zbog toga danas nema među živima 8.372 Srebreničanina. Nema 8.372 glasa na izborima. Zato Vas molimo, nemojte nas izdati sada! Znamo da možete utjecati na srpske političare, znamo da možete pomoći nama majkama da ne izgubimo ponovo našu djecu!
Znamo da možete uraditi sve da nas ponovo ne izdate kao prije 21 godinu. Nemojte dozvoliti da 21 godinu nakon najvećeg genocida u Evropi poslije Drugog svjetskog rata na Vašoj savjesti bude još jedna mrlja. Pomozite nam da načelnik bude Bošnjak, jer samo tako Memorijalni centar
Potočari će imati smisao svoga postojanja, kao opomena da se ovakvo zlo nikada i nikome više ne dogodi. Memorijalni centar Potočari otvorio je bivši američki predsjednik Bil Klinton. Dolazili su na dženaze brojni svjetski zvaničnici, odavali počast žrtvama genocida. To smo shvatile kao poruku da nikada nećemo biti ostavljene i izdane. Da nećemo više ni naša mrtva djeca ni mi biti žrtve politike.