Lideri Grupe sedmorice (G7) su se složili na samitu koji se upravo održava u Ise-Shima u centralnom Japanu, da je neophodno poslati snažnu poruku u pogledu pomorskih aspiracija u zapadnom Pacifiku gdje je Kina zaglavljena u teritorijalnom sporu sa Japanom i nekoliko drugih jugoistočnih azijskih država, izvještava Reuters, prenosi novinska agencija Patria.
Ova inicijativa je naišla na promptnu i oštru reakciju Kine koja nije članica G7, ali čija je rastuća moć dovela do toga da postane središtem nekih diskusija na samitu naprednih zemalja koji se održava u centralnom Japanu.
Premijer Abe je vodio raspravu na temu trenutne situacije na Južnom kineskom moru i Istočnom kineskom moru. Ostali G7 lideri su kazali da je neophodno da G7 pošalje jasan signal, rekao je reporterima japanski zamjenik šefa kabineta sekretara Hiroshige Seko, nakon sesije o inostranoj politici.
Na jučerašnjoj novinskoj konferenciji, Abe je izjavio da Japan pozdravlja mirni rast Kine, ponavljajući negativanstav Tokija prema akcijama koje silom pokušavaju promijeniti postojeće stanje, ukazujući na značaj poštivanja vladavine prava – principa koji će se pomenuti u izjavi nakon samita.
Sjedinjene Američke države su takođe pokazale rastuću zabrinutost za djelovanje Kine u regionu.
Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying poručila je iz Beijinga da pitanje Južnog kineskog mora „nema ništa“ sa G7 ili bilo kojom članicom.
Kina se rezolutno protivi onim zemljama koje prave pitanje od Južnog kineskog mora radi vlastitog interesa, kazala je Chunying.
Američki predsjednik Barack Obama pozvao je jučer Kinu da razriješi pomorske sporove mirnim putem, te je ponovio da su SAD jednostavno zabrinute zbog slobode navigacije i prelijetanja u regionu.
Predsjednik Obama je takođe ukazao na rizike koji proističu iz nuklearnog programa Sjeverne Koreje, rekavši da je izolirana država determinirana da dođe do atomskog naoružanja, stoji u izvještaju Reutersa sa samita G7 u Japanu.