U ponedjeljak 23. maja na gradilištu na Ilidži dogodila se nesreća kada je radnik Safet Prazina (42) pao sa 7. na 3. sprat, a od zadobijenih povreda preminuo je isti dan u 17:30 na UKCS-u, piše novinska agencija Patria.
No, ovaj slučaj pratile su i netačne informacije koje su objavljene u većini medija da se nesreća dogodila iza 15 sati, da je pacijent operisan i da je zbog težine povreda preminuo tokom noći.
Kako je za novinsku agenciju Patria ispričala direktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Sena Softić-Taljanović Call centar Hitne pomoći u 13:21 primio je poziv da se desila nesreća na gradilištu u ulici Butmirska cesta.
- Putem radioveze najbliža ekipa je upućena i stigla je na lice mjesta u 13:29. Na licu mjesta na trećem spratu ekipa Hitne medicinske pomoći zatiče Safeta Prazinu koji je u ležećem položaju na boku i kojeg su njegove kolege prenijele sa mjesta pada na drugo mjesto i stavili ga na stiropor.
Ekipa je pristupila pregledu i tretmanu pacijenta. Tom prilikom je konstatovano da je pacijent bez svijesti, da otežano diše i da ima samo pet respiracija (udisaja) u minuti, da su mu zjenice maksimalno proširene i ne reaguju na svjetlost. Krvni pritisak je bio nemjerljiv. Ekipa je na licu mjesta odmah uradila stabilizaciju glave, vratne kičme, otvorila disajni put i započela sa vještačkim disanjem uz maksimalan dotok kisika. Ovaj pacijent je prenesen do ambulantnog vozila i ekipa se odlučila na transport u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ iz jednostavnog razloga što je doktorica odredila Glazgov koma skalu i ona je bila 3. To je loša prognoza samo treba da se konstatira smrt – kazala je Softić-Taljanović.
No, pacijent je povezen u Opću bolnicu i u neposrednoj blizini bolnice na monitoru koji je pratio rad srca pokazao se zastoj srca odnosno da je pacijent mrtav.
- Ekipa je zaustavila auto i počela reanimaciju vanjskom masažom, asistiranim vještačkim disanjem uz davanje odgovarajuće terapije po svjetskim standardima. Radeći u kolima Hitne pomoći oni su stigli u Opću bolnicu i predali pacijenta dežurnoj ekipi Opće bolnice u 13:59 – kazala je Softić-Taljanović.
Nakon pregleda u Općoj bolnici i hirurške intervencije, s obzirom na ozbiljnost povreda pacijent je dalje upućen na UKCS. Prema informacijama koje ima agencija Patria, pacijenta je na KUM-u primio dežurni hirurg, koji je nakon pregleda naložio da se vozi na Radiologiju, gdje je u 16:40 urađen CT glave, vratne kičme i kostiju lica. Također, te povrede nisu bile smrtonosne, te je upitno zašto je rađen CT.
Pri povratku sa Radiologije na Abdominalnu hirurgiju, jedan od iskusnijih abdominalnih hirurga je zatražio da se pacijent vozi hitno na operaciju što je i urađeno. No, za Safeta Prazinu već je bilo kasno, pred samu operaciju je preminuo.
O cijeloj drami koja se odigrala na UKCS-u direktorica Sebija Izetbegović kazala je za Patriju da, navodno, prvi put čuje za ovaj slučaj.
Okolnosti pod kojima se dogodila nesreća istražuje i Tužilaštvo KS koje je otvorilo predmet te je po nalogu tužioca izvršena i obdukcija preminulog Safeta Prazine.
Prema riječima vještaka, specijaliste sudske medicine Hamze Žuje, koji je radio obdukciju, Safet Prazina je imao povredu trbuha i grudnog koša, ali na pitanje da li je zbog toga nastupila smrt nije dao odgovor.
S druge strane nameće se pitanje koliko vremena bitnog za spašavanje ljuskih života se gubi kada pacijente Hitna pomoć prevozi do Opće bolnice, pa onda iz Opće u UKCS.
Praksa da se svi pacijenti ponedjeljkom i petkom šalju u Opću bolnicu umjesto na KUM UKCS-a do danas nije odobrena, barem ne pismeno, od ministrice zdravstva KS Zilhe Ademaj koja je podsjećanja radi rekla da se radi o probnoj fazi kako bi se vidjelo da li će novi sistem funkcionisati.
Prijem pacijenata na Urgentni odjel Opće bolnice ponedjeljkom i petkom dogovor je v.d. direktora Opće bolnice Seada Bašića i direktorice UKCS-a Sebije Izetbegović. Ova praksa primjenjuje se na zahtjev direktorice Izetbegović od 4. aprila.
Kada smo direktoricu Hitne pomoći Senu Softić Taljanović pitali koliko ova praksa otežava rad Hitnoj pomoći kazala je:
- Ako na stolu imam dogovor između direktora Opće bolnice i Kliničkog centra da se pacijenti ponedjeljkom i petkom voze u Opću bolnicu ja ne želim nijednog trenutka da prekršim taj dogovor, da moja ustanova snosi posljedice.
Taljanović je kazala da ima odluku na papiru koju su potpisali Bašić i Izetbegović.
- To je bio prošireni sastanak, bile su tri četiri varijante u tim pregovorima i izabrala se ova varijanta ponedjeljak i petak. Ja sam samo rekla da ja kad bih birala ja nikad ne bih izabrala ponedjeljak i petak.
Na pitanje zašto ne bi, Taljanović je kazala:
- Ja bih izabrala utorak i četvrtak. Iskustveno. Ponedjeljak je najteži radni dan u sedmici. Dala sam sugestiju, ja da sam na vašem mjestu izabrala bih utorak i četvrtak tako mi Boga. Ja znam koji su meni najteži dani, ja znam šta je petak. Svi problemi, sve se dešava u ovom gradu petkom. Ja se bojim petka. Težak je dan. Ja kažem iskustveno nemojte to i to, a vi kažete ja baš hoću to i to. Ja ću ispoštovati svaki dogovor, Hitna pomoć će ispoštovati – kazala je direktorica Hitne pomoći.
Ona je na kraju dodala da je Hitna pomoć primarna zdravstvena zaštita, ali da ne može ona biti domaćin ni u Općoj bolnici ni na UKCS-u.
- Ja odgovaram za ovo ovdje i neka svako odgovara za svoja djela i nedjela – poručila je Softić-Taljanović.