Od 23. maja kada je u padu sa 7. na 3. sprat zgrade u izgradnji na Ilidži zadobio teške povrede radnik Safet Prazina (42), koji je isti dan preminuo na Klinici za abdominalnu hirurgiju UKCS ovu tragediju i dalje prate brojne dezinformacije.
Ostavljaju prostora da se nagađa da li je nesretni čovjek mogao biti spašen da nije bilo procedura koje je u funkcioniranju zdravstva u KS uvela usmenom naredbom direktorica UKCS Sebija Izetbegović. Da li je Prazina prva žrtva haosa koji vlada u zdravstvu?
Još veću sumnju izazivaju potpuno oprečne informacije koje dolaze iz UKCS, Zavoda za hitnu i medicinsku pomoć KS i MUP-a Kantona Sarajevo vezano za ovaj slučaj, piše novinska agencija Patria.
Podsjećanja radi, mediji su 23. maja objavili informaciju dobijenu od MUP-a KS da se nesreća dogodila iza 15 sati.
Potom u 21.50 sati na Klixu objavljena je naredna informacija, ponovo potvrđena iz MUP-a KS da je radnik operisan, ali da je u teškom stanju. Nažalost, Safet Prazina je u vrijeme objavljivanja ovog teksta već četiri sata bio mrtav. Tek ujutro, ponovo iz MUP-a KS medijima je rečeno da je preminuo tokom noći zbog teških povreda.
Osim što su davane netačne informacije o njegovom zdravstvenom stanju, ni vrijeme kada je ko obaviješten o nesreći se ne poklapa.
Krenimo redom. Iz UKCS su za NAP rekli da oni nisu dali medijima informaciju da je Prazina operisan, te su potvrdili da je preminuo zbog teških povreda u 17,30 sati istog dana. Na KUM UKCS primljen je u 16.03 sati, kada ga je dovezao ljekarski tim Opće bolnice „Prim.dr. Abdulah Nakaš“.
Obzirom da je bio ponedjeljak, jedan od dana kada dežura Urgentni odjel Opće bolnice, a ne KUM UKCS, teško povrijeđenog Safeta Prazinu ekipa Hitne pomoći prevezla je u Opću bolnicu.
Sena Softić-Taljanović, direktorica Hitne pomoći rekla nam je da je njihov call centar u 13.21 sati obaviješten da se dogodila nesreća na gradilištu na Ilidži, te da je na teren upućena najbliža ekipa koja je već u 13.29 sati bila na mjestu nesreće.
Oni su teško povrijeđenog Prazinu, prevezli do Opće bolnice, gdje je dežurni ljekarski tim procijenio da zbog težine povreda mora odmah biti transportovan na KUM UKCS, što je i učinjeno.
No, i dalje ostaje nejasno, kako je MUP gotovo 24 sata medijima davao informacije da se nesreća dodgodila iza 15 sati, te da je Prazina u teškom stanju, a već satima je bio mrtav !?
Stoga smo zatražili odgovor u MUP-u Kantona Sarajevo na sljedeća pitanja:
1.) Direktorica Hitne pomoći potvrdila je da je ova zdravstvena ustanova, 23. maja dobila poziv u 13.21 sati da se na gradilištu na Ilidži dogodila nesreća. Već u 13,29 sati ekipa Hitne pomoći bila je na licu mjesta. Tog dana, iz MUPa- Kantona Sarajevo medijima je rečeno da se nesreća dogodila iza 15 sati. Zašto je javnosti iz policije putem medija dato pogrešno vrijeme kada se dogodila nesreća?
2.) Ko je iz MUP-a Kantona Sarajevo 23. maja, oko 21,30 sati dao informaciju medijima da je radnik operisan na UKCS, te da je u teškom stanju, a nesretni čovjek (Safet Prazina) već satima je bio mrtav. Odakle MUP-u ta informacija? Prema odgovoru koji smo dobili iz UKCS, Prazina uopće nije ni operisan i preminuo je 23. maja u 17,30 sati.
3.) U utorak 24. maja u jutarnjim satima, u medijima je objavljena informacija ponovo dobijena iz MUP-a Kantona Sarajevo da je Safet Prazina preminuo tokom noći, a kako sam već navela, nesretni čovjek je dan prije u 17,30 već bio mrtav?
Bez ikakvih korekcija prenosimo odgovor koji smo dobili iz Ureda za odnose sa javnošću MUP-a KS.
- U vezi s Vašim upitom od 02. juna 2016. godine, obavještavamo Vas da je dana 23.05.2016. godine oko 15.25 minuta obaviješten rukovodilac smjene PS Ilidža od strane uposlenika Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš", da je u istu dovezeno lice P.S. rođen 1974. godine, da je povrijeđen prilikom pada sa skele u ul. Butmirska cesta, općina Ilidža i da je životno ugrožen. Ova informacija zavedena je u Dnevnik događaja, pod rednim brojem 4360.
Nakon dobijene informacije poduzete su sve zakonom predviđene aktivnosti. Napominjemo da su jedini ovlašteni da daju informacije o aktivnostima MUP-a Kantona Sarajevo Odjeljenje za odnose s javnošću i Operativni centar, a eventualno i druge osobe koje u konkretnom slučaju dobiju ovlaštenje.
Gore pomenuti nisu davali informacije koje pominjete u drugom i trećem pitanju Vašeg obraćanja, odgovoreno je za NAP iz MUP-a KS.
Kako to da je MUP obaviješten tek dva sata nakon nesreće?
-To nije tačno, kategorična je Sena Softić Taljanović.
-Odmah po pozivu da se na Ilidži dogodila nesreća ( poziv primljen u 13.21 op.a), sestra Lejla Mujkić iz call centra pozvala je MUP KS i prijavila nesreću. Tehničar Nedim Halilović sa terena je javio da ne mogu čekati policiju, jer je pacijent u izuzetno teškom stanju, i da kreću prema Općoj bolnici.
Sestra Lelja iz call centra pozvala je potom Opću bolnicu, i rekla da se pripremi anesteziolog jer je pacijent u izuzetno teškom stanju. Ukoliko bude potrebe i uz nalog suda mi ćemo dati audio zapis poziva prema MUP-u KS, poručila je Softić-Taljanović.
Ona je pojasnila da je protokol Hitne pomoći da u slučaju nesreća na radu, požara i povreda zadobijenih vatrenim i hladnim oružjem odmah pozivaju MUP KS.
Kantonalno tužilaštvo Sarajevo formiralo je predmet u ovom slučaju. Obavljena je i obdukacija preminulog Safeta Prazine, a sudski vještak Hamza Žujo za NAP je rekao da se radi o povredama grudnog koša i abdomena. Na upit, da li je to uzrokovalo smrt, nije nam mogao dati odgovor.
Ovo tužilaštvo je iz Opće bolnice već uzelo medicinsku dokumentaciju Safeta Prazine, a vjerovatno i iz ostale dvije zdravstvene ustanove u kojima je pružana mu pomoć.