Članak

Šta donosi sporazum sa EUROPOL-om: Hoće li BiH dobiti još jednu policijsku agenciju

Direktor DKPT-a Mirsad Vilić rekao je za Patriju da je vrlo važno da BiH u septembru potpiše sporazum sa EUROPOL-om. Ali, očekuje da će nacionalna kontakt tačke Bosne i Hercegovine sa EUROPOL-om sa Tr

Bosna i Hercegovina bi od septembra trebala imati punu statešku i operativnu saradnju sa Uredom Evropske policije (EUROPOL). Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ovaj važan sporazum trebao je u Hagu potpisati već u julu, ali je potpisivanje prolongirano za septembar, piše Patria.

EUROPOL je kriminalistička obavještajna agencija Evropske unije. Počela je s punim radom 1999. godine. Pomaže nacionalnim policijskim tijelima u borbi protiv teških međunarodnih zločina i terorizma u zemljama članicama Evropske unije. Pojednostavljeno, EUROPOL doprinosi sigurnosti Evrope.

Zaživi li sporazum između EUROPOL-a i BiH u punom kapacitetu, to znači da će i Bosni i Hercegovini biti dostupni svi operativni podaci evropskih policija. Ti operativni podaci se tiču terorizma, narkokriminala, automafije, trgovine ljudima, cyberkriminala i drugih oblika kriminala, uključujući i osobne podatke. Iste operativne podatke BiH će imati obavezu ustupiti kolegama iz EUROPOL-a, odnosno, policijama zemalja članica EUROPOL-a.

Bosna i Hercegovina je jedina zemlja regiona koja do danas nema potpisan operativni sporazum sa EUROPOL-om. Sporazum je mnogo ranije potpisala Hrvatska, a zatim i Srbija, Crna Gora i druge zemlje jugoistočne Evrope.
Tačno je da postoji strateška saradnja između naše zemlje i Evropskog ureda policije, u okviru koje se razmijenjuju informacije strateškog i tehničkog karaktera, ali ta razmjena na uključuje razmijenu mnogo važnijih - ličnih podataka.

Upozorenja iz DKPT-a

Do potpisivanja sporazuma između BiH i EUROPOL-a ostalo je još nešto više od dva mjeseca. Ali, još niko ne zna kako će se saradnja između BiH i Ureda evropske policije odvijati konkretno nakon septembra. Stručnjaci iz ove oblasi pozdravljaju potpisivanje sporazuma, ali onakav kakav bi Mektić trebao potpisati u Hagu bi mogao znatno i zakomplikovati saradnju između Evropskog ureda policije i BiH.

Početkom decembra 2014. godine vođeni su pregovori između BiH i EUROPOL-a. Na tim pregovorima usaglašen je tekst Sporazuma sa kojim Mektić ide u Hag. Pregovarački tim BiH činili su stručnjaci iz Ministarstva sigurnosti BiH, članovi entitetskih MUP-ova, član policije iz Brčkog, SIPA-e, Granične policije i predstavnik DKPT-a.

Već tada je predstavnik Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH dao izdvojeno mišljenje u vezi sa određivanjem nacionalne kontaktne tačke između BiH i EUROPOL-a. Kontaktna tačka je policijska agencija u BiH preko koje će EUROPOL sarađivati sa našom zemljom.

Prema Sporazumu koji će Mektić potpisati, ta kontaktna tačka treba da bude na adresi Trg Bosne i Hercegovine 1 u Sarajevu. Takvu odluku donijelo je Vijeće ministara BiH 11. decembra 2013. godine. Dakle, Mektić je takvu odluku naslijedio. No, jasno je da se na toj adresi nalazi Vijeća ministara BiH, ali nijedna policijska agencija.

U mišljenju koji su naveli iz DKPT navodi se kako zajednička kontaktna tačka za BiH ne može biti Trg Bosne i Hercegovine 1, 71 000 Sarajevo, već da to treba biti Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH sa adresom Aleja Bosne Srebrene bb. Takvo mišljenje Vijeće ministara BiH nije uvažilo.

U mišljenju se navodi više razloga zbog čega kontaktna tačka između BiH i EUROPOL-a treba da bude DKPT. Na prvom mjestu, zakoni BiH traže da se saradnja između EUROPOL-a i BiH odvija preko ove Direkcije. To su Zakon o ministarstvima i drugim tijelima uprave BiH te Zakon o Direkciji za koordinaciju policijskih tijela i o agencijama za podršku policijskoj strukturi BiH i zakoni policijskih agencija BiH.

U mišljenju se navodi i to da bi drugačija odluka bila u suprotnosti i sa platformom za pregovore BiH sa EUROPOL-om, koju je usvojilo Predsjedništvo BiH, a bila bi u suprotnostima i sa EU standardima i najboljim praksama EU.

Osim toga, i EUROPOL traži jednu nacionalnu kontaktnu tačku u Bosni i Hercegovini. A, to bi u skladu sa postojećim zakonima trebala biti upravo Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH.
U Direkciji je formiran i Odsjek za saradnju sa EUROPOL-om. Instalirana je oprema. Komunikacijski kanal EUROPOL-a - SIENA – već odavno je u funkciji. Pojednostavljeno, EUROPOL sa BiH već sarađuje upravo preko Direkcije.

Praktično to treba da izgleda ovako: EUROPOL zahtjev za određenu informaciju šalje u Direkciju koja ga prosljeđuje nadležnoj policijskoj agenciji u BiH. Nakon što prikupi operativne informacije, policijska agencija informaciju vraća u Direkciju, a iz Direkcije odgovor šalju u EUROPOL.

Hoće li novi sporazum zakomplikovati saradnju između EUROPOL-a i BiH?

BiH ima dvije mogućnosti nakon potpisivanja Sporazuma sa EUROPOL-om u septembru, jedna je da diplomatskim putem traži promjenu aneksa II Sporazuma po kojem bi se nacionalna kontaktna tačka za EUROPOL sa Trga BiH 1 prebacila na DKPT odnosno na adresu Aleja Bosne Srebrene bb. Jer, za izmjene usaglašenog teksta Sporazuma već je kasno. Ili, da BiH formira novu policijsku agenciju na adresi Trg Bosne i Hercegovine 1. A, formiranje nove policijske agencije značilo bi stvaranje policijske agencije sa sličnim nadležnostima kao DKPT, ali i dodatne milione KM iz državnog budžeta.

Direktor DKPT-a Mirsad Vilić rekao je za Patriju da je vrlo važno da BiH u septembru potpiše sporazum sa EUROPOL-om. Ali, očekuje da će nacionalna kontakt tačka Bosne i Hercegovine sa EUROPOL-om sa Trga Bosne i Hercegovine 1 biti vraćena na Direkciju.

#BiH