Ostavka Tomislava Karamarka na mjesto predsjednika HDZ-a, bila je logičan rasplet događaja do kojih je dovela njegova politika. Grčevito čuvanje predsjedničke pozicije, te nesnalaženje i nemoć koju je pokazao prilikom formiranja vlasti nakon izbora, uništilo je dobrano javni utjecaj i rejting HDZ-a u susjednoj državi. Stoga, potez na koji se odlučio bio je očekivan, jer bi u suprotnom bio smijenjen, piše novinska agencija Patria.
Šta će sada biti sa HDZ-om? Ko će preuzeti stranku? Šta će se događati na hrvatskoj političkoj sceni? Da li će se Karamarkov odlazak sa čelne stranačke pozicije odraziti i na unutrašnje stvari u sestrinskoj HDZ BiH?
Može li i Dragana Čovića zadesiti ista sudbina kao i njegovog političkog mecenu i šefa Karamarka? Ko će sada štititi Čovića i davati mu vjetar u leđa? I ono što je jako indikativno, jeste da Čović mudro šuti dok Karamarko tone u živi pijesak.
U narednih 30 dana bit će sazvana vanredna sjednica Sabora stranke na kojem će biti izabran novi predsjednik.
Ukoliko bi HDZ preuzeo europarlamentarac Andrej Plenković, onda ima nade za zaokret u dosadašnjem kursu i političkom djelovanju ove stranke. Evropska opozicija unutar HDZ-a u Hrvatskoj bi izbila u prvi plan.
Odabirom Evrope, nestala bi i ideologija Herceg-Bosne, unutar HDZ-a koju je Karamarko zdušno podržavao, „tuđmanizirajući“ stranku. Ne treba zaboraviti da je Karamarko bio prvi predsjednik HDZ koji je 2014. godine prisustvovao godišnjici utemeljenja tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne.
Glavna poruka upućena tada sa tog skupa bila je „ gdje nije bilo Herceg-Bosne, danas nema Hrvata“. Čović je tada poručio i da niko nema prava prati ruke od „haške šestorke“ koji „za našu slobodu i dalje nose najveći križ“, što je itekako godilo Karamarkovim ušima.
Herceg-Bosna je ideološki i operativni projekat Franje Tuđmana, koji je se u svojoj politici prema nezavisnoj i suverenoj državi Bosni i Hercegovini ponašao kao da je ona dijelom Hrvatske.
Njegovim je putem krenuo i Karamarko, što je i trebalo Draganu Čoviću za realizaciju njegovog plana da HNS koji ima svoje odjele po resorima, praktično ministarstva, još samo ugradi u Ustav F BiH, priključi na budžetske jasle, i Herceg-Bosna je živa. Ali, Karamarka je u finišu pogrešno vođenje politike debelo koštalo.
U samo pola godine, Karamarko je prešao put od pobjednika do „političkog mrtvaca“. Prvo je morao odustati od premijerske pozicije te sam predložio Tihomira Oreškovića za tu poziciju. Tada je za Oreškovića govorio da je on pravo rješenje za Hrvatsku.
Nakon što je na vidjelo isplivala afera Konsultantica u čijem je centru bila njegova supruga koja je od konsultanta MOL-a firme sa kojom je Hrvatska u sporu primila najmanje pola miliona kuna, pod pritiskom javnosti prošle sedmice morao je podnijeti ostavku na mjesto prvog potpredsjednika Vlade. A onda, logično htio ne htio ostavku je podnio i u HDZ-u.
Umjesto da Hrvatsku kao članicu EU, povede naprijed, demonstrirao je vraćanje u prošlost i jačanje nacionalizma, za koje je mislio da će mu poslužiti kao paravan za brojne kriminalne aktivnosti koje se vežu uz njegovo ime.
Precijenio se Karamarko. Zaboravio je da je Hrvatska članica EU, a da u Uniji nema politikanstva prožetog korupcijom i privrednim kriminalom. Pravila su jasna i rigorozna. Ili igraš po njima ili si van igre.
Šta će sada biti sa Draganom Čovićem? Neće mu od velike pomoći biti zagrljaji i poljupci za predsjednicom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović. Ostao je bez političkog šefa, uzora i pokrovitelja.
Njegov san Herceg-Bosne sa Mostarom kao hrvatskim stolnim gradom pretvara se u balon od sapunice, preuzmu li evropski orijentirani HDZ-ovci stranku u Hrvatskoj, što je vrlo izvjesno. Na ruku mu ne ide ni izricanje pravosnažne presude Prliću i drugima u kojima je njegova i Karamarkova Herceg-Bosna definirana kao udruženi zločinački poduhvat.
Uz to, neće mu od velike pomoći biti ni to što je baš on 15. februara predao aplikaciju BiH za dobijanje kandidatskog statusa u EU niti što su mu puna usta lijepe evropske priče, nasuprot koje su nelegalni potezi- enormno bogaćenje pod izgovorom ugroženosti Hrvata u BiH.
Kako dokazati porijeklo silnih stanova, vila, zemljišta....koja je vrijednost Čovićeve ( pardon ima bogatog punca) imovine? Evropa nije baš tolerantna prema takvim političarima. Pokazalo se to na primjeru Karamarka, koji je između ostalog, zbog supruge nokautiran u političkom ringu.
Lako se bogatiti nezakonito u bh. eldoradu, gdje te niko ništa ne pita. Lako je bogatiti se nezakonito u nacionalnim torovima. Ali šta ćemo sa gospođom Evropom?
Turbulencije u HDZ-u odrazit će se i na ovdašnji HDZ. U kojem i kakvom obliku, nezahvalno je sada prognozirati. No, ono što se može sa sigurnošću reći jeste da će Čoviću biti sve teže i teže. Čeka li ga Karamarkova sudbina kako se BiH približava Evropi, gdje se ne praštaju grijesi koje je činio i čini i dalje?