Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH, u periodu od 01. januara 1998. do 29. decembra 2015. godine, državljanstva BIH se odreklo ukupno 69.289 osoba. Najveći broj odricanja od državljanstva BiH uslovljen je sticanjem državljanstva Njemačke i Austrije, piše novinska agencija Patria.
Na ovu temu govorit će i poslanici na sjednici Predstavničkog doma 27. juna kada je na dnevnom redu Informacija o stanju iseljeništva što podnosi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Mnogo interesantnih podataka izneseno je u ovoj informaciji, a što se tiče obrazovne strukture, Svjetska banka je procijenila da je ukupni postotak emigracije visokoobrazovanih iz BiH 23,9%, a Ijekara 11,1%, po čemu BiH zauzima jedno od vodećih mjesta u Evropi i svijetu.
- Većina iseljenika prve generacije ima završenu srednju školu odnosno njih 52,7% njih sa prebivalištem u evropskim zemljama. Skoro jedna četvrtina iseljenika iz BiH u Švedskoj ima univerzitetsko obrazovanje, a gotovo polovina srednju stručnu spremu. Tačnije, u prvoj generaciji migranata 21% ima završeno univerzitetsko obrazovanje a 46% srednje stručno, čak 29% druge generacije ima završeno tercijarno obrazovanje prvog i drugog stepena, a 40% srednje obrazovanje. U SAD 16,9% migranata, rođenih u BiH, starijih od 25 godina, ima završen fakultet i postdiplomsko obrazovanje – stoji u izvještaju.
Svi ovi podaci pokazuju ono što se zna, da sve više mladih odlazi iz BiH, a nedavno je premijer FBiH Fadil Novalić kazao da BiH napuštaju i oni mladi koji imaju posao, jer je za njih „svijet lopta šarena“...
Ali, statistički podaci kazuju da BiH napuštaju mladi jer idu trbuhom za kruhom, a u šta će se moći uvjeriti i u Parlamentu BiH.
Da je to tačno potvrđuje i dio izvještaja koji govori o želji iseljenika da se vrate u BiH.
- lako u BiH ne postoje obimni podaci o povratku iz iseljeništva, više istraživanja ukazuje da više od polovine iseljenika ima definitivnu namjeru da se vrati u BiH, ali povratak je i dalje nedovoljan – ističe se.
Inače, BiH ima brojno iseljeništvo: van zemlje živi 1.671.177 osoba rođenih u BiH, dok sa potomcima - drugom i trećom generacijom - ovaj broj doseže dva miliona.
- Najveći broj iseljeništva živi u: Hrvatskoj (409.357), Srbiji (335.992), Njemačkoj (159.380), Austriji (149.755), SAD (132.255), Sloveniji (96.921), Švicarskoj (57.542) i Švedskoj (56.477). Iseljavanje iz BiH je kontinuiran proces čiji akteri su većinom mladi i obrazovani Ijudi čime je BiH izložena "odlivu pameti" – stoji u izvještaju.
No, iseljeništvo redovno šalje novčane doznake u BiH koje se u zadnjih pet godina kreću izmedu 2 i 2,3 milijarde KM na godišnjem nivou, što predstavlja stabilan prihod u zemlji.
- Učešće novčanih doznaka u BDP-u BiH iznosi između 10 i 15%. lstovremeno, štednja iseljeništva je nekoliko puta veća od doznaka. lako postoje vrlo uspješni primjeri, obim investiranja iz iseljeništva još uvijek je nedovoljan uzme li se u obzir da znatan broj iseljeništva izražava želju za investiranjem, naročito u svoja mjesta porijekla oko 25% - dodaje se u izvještaju.