Članak

Ombudsmani pokreću istragu: Jesu li se u Lukama kršila ljudska prava

Melika Mahmutbegović, potpredsjednica FBiH danas je ombudsmanima Jasimnki Džumhur i Ljubinku Mitroviću predala zahtjev za istraže da li je došlo do kršenja ljudskih prava u Srebrenici,

Melika Mahmutbegović, potpredsjednica FBiH danas je ombudsmanima Jasminki Džumhur i Ljubinku Mitroviću predala zahtjev da istraže da li je došlo do kršenja ljudskih prava u Srebrenici, tačnije selu Luka gdje je nedavno stanovništvo bilo u strahu, jer su u njihovo mjesto boravka stigli pripadnici MUP-a RS na vježbu, ali koja nije bila najavljena, piše novinska agencija Patria.

- Uputila sam ombudsmanima da se ispita kršenje prava povratničke populacije, ljudi koji su preživjeli genocid i vratili se na svoja ognjišta. Svaka institucija ima pravo da sprovodi svoje planove, ali nek ombudsmani kažu da li je došlo do kršenja prava. Mi smo obavezni osigurati mir povratnicima – kaže Mahmutbegović dodajući da na prvu ombudsmani nisu mogli kazati je li došlo do kršenja ljudskih prava.

Mahmutbegović je istakla da se govorilo i o korištenju službenih jezika.

U BiH postoji kršenje ljudskih prava po osnovu upotrebe službenih jezika, prevashodno bosanskog i to ne samo u RS-u nego i u FBiH u četiri kantona. Stoga sam pokrenula inicijativu prema Domu naroda da se radi izmjena kantonalnih ustava. Osim kršenja prava na bosanski jezik to se dešava i sa srpskim jezikom u nekim kantonima.

Današnji sastanak inicirala je upravo potpredsjednica FBiH, a ombudsmeni su istakli da je ovo prvi put da su pozvani na sastanak iz Ureda predsjednika ili potpredsjednika FBiH. Nakon sastanka je istaknuto da se u FBiH sistemski krše ljudska prava.

- Razlog današnjeg sastanka danas nije samo diskriminacija kada se govori o korištenju službenih jezika. Konstatovali smo da Ustavi kantona moraju biti usaglašeni sa Ustavom FBiH, u Krivičnom zakonu FBiH jasno stoji da je krivično djelo kada se nekom onemogućava upotreba službenog jezika. Dotakli smo se i potrebe da se uredi izvršenje krivičnih sankcija. Povod je bio napad na osobe srpske nacionalnosti u zeničkom zatvoru i činjenice da na 143 zatvorenika nalazi se samo jedna soba na obezbjeđenju. Pitanje stanja u sarajevskom zatvoru gdje su ombudsmani uputili vlastima apel da se hitno mora reagirati jer se tamo ozbiljno krše ljudska prava – istakla je Džumhur.

Mitrović je kazao da će istraga oko dešavanja u Lukama krenuti čim zvanično stigne zahtjev potpredsjednice Mahmutbegović a da to sve ne bi trebalo trajati dugo.

- Za početak ćemo tražiti izvještaj iz Ministarstva unutrašnjih poslova – kazao je Mitrović.

#BiH