Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je predložio da i Turska održi referendum koji bi pomogao procjeni vrijedi li nastaviti proces pripajanja Evropskoj Uniji koji je već duže vrijeme u zastoju, piše AFP, prenosi NAP.
Ljut na evropski blok zbog tretmana Ankare, Erdogan je izjavio da bi Turska mogla inicirati referendum kao što je onaj u Velikoj Britaniji, gdje će glasači odlučiti da li da ostanu u EU ili je napuste.
Ovo je prvi put da je turski lider osporio dosadašnji cilj ulaska Turske u EU. Do sada je nebrojeno puta insistirao da je puno članstvo Turske u EU – strateški cilj.
- Možemo ustati i pitati narod, baš kao što to rade Britanci, rekao je Erdogan u srijedu uveče u toku govora u Istanbulu, prenijela je novinska agencija Anadolu.
- Pitali bismo da li da nastavimo pregovore sa EU ili da ih privedemo kraju. Ako narod kaže „nastavite“, u tom slučaju bismo nastavili, kazao je predsjednik Turske.
Dogovor postignut između Turske i EU u martu je trebao smiriti tenzije i omogućiti procesu ulaska u blok da uzme novi zamah.
Međutim, EU je odbila dati Turskoj „poklon“ koji bi je odobrovoljio – uvođenje bezviznog režima za područje Schengena jer Ankara još uvijek odbija pooštriti svoje zakone koji se odnose na borbu protiv terorizma.
Erdogan je izjavio da, dok je Turska primila 3 miliona izbjeglica iz Sirije i Iraka, Evropu uznemiruje pomisao da bi trebala pružiti utočište migrantima.
- Niste održali obećanje. Ovo je vaše ružno lice. Kada Erdogan ukaže na vaše ružno lice, poludite, rekao je Erdogan.
I stoga činite napore „da se riješite Erdogana“, dodao je on, optužujući Evropu za simpatiziranje sa kurdskim militantima koji se bore protiv turske države.
Rekao je i to da je Turskoj obećano članstvo 1963. godine, ali da se ni nakon 53 godine ništa nije desilo.
- Zašto čekate? Ne želite muslimane, dodao je turski predsjednik.
Izvori u Briselu navode da će se članice EU sresti 30. juna kako bi postigle dogovor o otvaranju novog poglavlja pregovora sa Turskom o pitanjima finansija i budžeta. Od 2005. EU je otvorila samo 15 poglavlja od ukupno 35 potrebnih za pridruživanje.
Ankaru su pogodili komentari Londona da u srednjeročnom okviru ne postoji realistična šansa za ulazak Turske u blok.
Za vrijeme kampanje u Velikoj Britaniji, premijer David Cameron je izjavio da tursko članstvo „nije ni na horizontu“, i da se možda ne desi do godine 3000.
Rezultati anketa sprovedenih u Turskoj pokazali su da sada manje od pola stanovništva podržava ulazak u EU, za razliku od sigurne većine unazad deceniju, stoji u izvještaju AFP.