Članak

Brisel: Beogradu blokada, Ankara i Podgorica otvaraju nova poglavlja

Evropska unija otvorila je novo poglavlje u pregovorima o članstvu s Ankarom, a otvaranje poglavlja 23 sa Srbijom je odloženo pošto o tome nije postignuta saglasnost ni na današnjem sastanku radne gru

Evropska unija otvorila je novo poglavlje u pregovorima o članstvu s Ankarom, a otvaranje poglavlja 23 sa Srbijom je odloženo pošto o tome nije postignuta saglasnost ni na današnjem sastanku radne grupe Vijeća ministara EU za Zapadni Balkan, rekli su novinarima izvori iz Vijeća ministara EU, prenosi Patria.

Novo poglavlje u pregovorima s Turskom otvoreno je u sklopu sporazuma o spriječavanju ilegalne imigracije. To je 16. otvoreno poglavlje i tiče se budžetskih i finansijskih odredbi.

Otvaranje ključnog Poglavlja 23 o vladavini prava u pregovorima EU sa Srbijom je pomjereno možda za juli ili septembar prevashodno zbog otpora Hrvatske koja traži da Srbija povuče regionalnu nadležnost srpskog suda za ratne zločine, obezbijedi automatski broj poslanika za hrvatsku manjinu u srpskom parlamentu i u punoj mjeri uspostavi saradnju s Haškim sudom jer je prema zvaničnom Zagrebu ona u ovom momentu nedovoljna.

Sve ostale članice EU smatraju da je Srbija ispunila sve uslove za otvaranje poglavlja 23. i 24. koja obuhvataju vladavinu prava i temeljne slobode, ali i Velika Britanija nije prenijela svoj stav za utvrđivanje zajedničke pregovaračke pozicije EU iz "tehničkih razloga", budući da poslije referenduma o nezavisnosti u Britaniji sad radi vlada u ostavci.

Hrvatski premijer u ostavci Tihomir Orešković je u utorak u Briselu izjavio da se stav Hrvatske oko otvaranja pregovora EU sa Srbijom u poglavlju 23 nije promijenio, uz tvrdnju da to što Hrvatska traži, traže i druge članice EU.

Orešković je precizirao da je riječ o tri uslova koji se odnose na nadležnost za suđenja za ratne zločine, pitanje zaštite manjina i saradnju s Haškim sudom.

Zvaničnici u Briselu su prethodno naveli da je za ostale partnere u EU problem i to što je u Hrvatskoj pala vlada pa sad ostaje pitanje kakav bi stav mogla o svemu imati buduća hrvatska vlada, dok se na umu ima i "otopljavanje" u odnosima srpskog premijera i hrvatske predsjednice, ali to se zasad nije odrazilo na hrvatske zahtjeve i uslove za otvaranje poglavlja sa Srbijom. Pored ranijih zahtjeva oko pitanja manjina i naročito osporavanja regionalne nadležnosti srpskog suda za ratne zločine, hrvatski predstavnici u EU sad potežu i pitanje odštete žrtvama u ratnim sukobima devedesetih godina prošlog vijeka, s tvrdnjom da je za to odgovorna Srbija.

Crna Gora danas na Međuvladinoj konferenciji koja se održava u Briselu, otvara pregovore u poglavljima 12 - Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor i 13 - Ribarstvo, prenosi RTCG.

Poglavlje 12 obuhvata propise, standarde i mere koji se odnose na cijeli lanac proizvodnje koji se odvija pod adekvatnim nadzorom nadležnog organa, od obrade i distribucije hrane do potrošača, dok je poglavlje 13 regulisano zajedničkom ribarstvenom politikom Evropske unije i obuhvata pitanja iskorištavanja i upravljanja ribljim bogatstvima, politiku nadzora i kontrole, kao i međunarodnu saradnju u ribarstvu, navodi RTCG.

#Region