Članak

Pariz 4. jula domaćin samita:11 zemalja Zapadnog Balkana i EU u cilju jačanja regionalne integracije

I najzad, 4. jula ujutro bit će također organizovan sastanak između organizacija koje predstavljaju civilno društvo, stoji u saopćenju.

Bosna i Hercegovina i njeni susjedi, učestvovat će u ponedjeljak 4. jula na regionalnom Trećem samitu o Zapadnom Balkanu u Parizu. Ovaj sastanak na visokom nivou naglasit će važnost prometne i energetske povezanosti i mladih Balkana, saopćeno je iz Ambasade Francuske u BiH, prenosi novinska agencija Patria.   

Pozvano je jedanaest zemalja : šest zemalja Zapadnog Balkana i pet patnerskih zemalja članica Evropske unije (Njemačka, Austrija, Hrvatska, Italija i Slovenija).  

Delegaciju Bosne i Hercegovine će predvoditi Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara. U njenom sastavu nalazi se i nekoliko ministara nadležnih za diplomatske i ekonomske odnose i pitanja mladih.

Regionalna saradnja čini osnovni elemenat približavanja zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji i ključni je faktor za njihovu stabilnost i prosperitet.

Zemlje Balkana, čija je evropska perspektiva priznata na samitu u Zagrebu 2000. godine pod francuskim predsjedavanjem Evropske unije, započele su strukturalne reforme u cilju modernizacije njihovih ekonomija i jačanja vladavine prava.

Niz sastanaka na visokom nivou započetih u Berlinu 2014. godine, i nastavljenih u Beču 2015. godine, ima za cilj da se podrže napori ovih zemalja u njihovom približavanju EU jačanjem regionalne saradnje kroz konkretne inicijative.

Infrastruktura i mladi, prioriteti samita Pariz- Balkan

Cilj Samita u Parizu je da se ostvari konkretan napredak u vezi sa ove dvije teme, uz predstavljanje rezultata primjene odluka prihvaćenih u Beču, ali također i kroz pokretanje novih inicijativa :

- razvoj infrastrukture koja osigurava povezanost u oblasti prometa i energije, a u cilju otvaranja regije i favoriziranja ekonomske saradnje koja je garant održivog rasta i otvaranja radnih mjesta ;

- inicijative u korist mladih radi olakšavanja njihove mobilnosti u regiji i u okviru Evropske unije, s ciljem povećanja perspektive za njihovo zapošljavanje i jačanja njihove uloge u približavanju ovih zemalja Evropi.

Ovaj samit je i prilika da sa radom započne Regionalni ured za saradnju mladih (RYCO), na čije se osnivanje obavezalo šest zemalja Zapadnog Balkana na samitu u Beču.

Također, dat će se okvir za saradnju u vezi sa izazovima sa kojima se suočavaju zemlje Balkana i Evropske unije, posebno u kontekstu izbjegličke krize, ali i borbe protiv terorizma. 

O svim ovim temama razgovarat će se na sastancima na nivou šefova država i vlada kao i ministara vanjskih poslova i ekonomije. O njima će također biti govora u okviru dva događaja koji će se održati 4. jula ujutro : ekonomski forum o mogućnostima investiranja u ove zemlje i poslovnom ambijentu, i događaj posvećen mladima.

I najzad, 4. jula ujutro bit će također organizovan sastanak između organizacija koje predstavljaju civilno društvo, stoji u saopćenju. 

#Svijet