Na sjednicama Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) razmatrano je mnogo prijedloga iz različitih stranaka, o pitanju lokalnih izbora u Gradu Mostaru u kojem izbora nije bilo od 2008. godine, ali rješenja nema, pa nema, piše Patria.
Svakako najodgovorniji za situaciju nekoliko mjeseci prije izbora su SDA, SBB i HDZ. Dogovora nema, a javno je progovorio i gradonačelnik Ljubo Bešlić kazavši da blokade koče važne projekte, ali Draganu Čoviću, lideru HDZ-a to ne smeta, od svojih zahtjeva ne odustaje. I javnost kao da se pomirila s činjenicom da bi Mostar mogao i dalje ostati „grad slučaj“.
Iz Ureda visokog predstavnika za BiH muk i tišina...SDA ih je pozvala da oni donesu odluku, a međunarodna zajednica uporno ponavlja – dogovorite se. Ali, dogovora nema.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić izrazio je nezadovoljstvo zbog toga što još nema odluke za Mostar te je rekao da se mora insistirati na traženju rješenja.
- Nemoguće je ostaviti ovakav grad i centar jednog kantona bez izbora osam godina i sada ako se ne održe to će biti 12 godina. To je nedopustivo. Mi smo učinili sve što smo mogli - kazao je Nikšić.
I tačno je to, jer su ponudili zajedno s DF-om čak dva prijedloga, ali većine nije bilo. Nije bilo potrebne većine i za prijedlog SDA niti onaj HDZ-ov.
Kad je riječ o Gradu Mostaru i održavanju izbora Željko Komšić, lider DF-a nije optimista.
- Daj Bože da ih bude, ali nisam optimista. Vidite na kraju krajeva nedavno je Dragan Čović direktno i priznao da izbori u Mostaru odnosno organizacija Mostara se direktno veže za preustroj FBiH, odnosno Čović je spreman da čak i podijeli Mostar, onako kako je to prvobitno željela SDA, po ratnoj liniji, a da mu se zauzvrat FBiH podijeli na dvije izborne jedinice ili više njih, a koji će biti dominantno etničke. Nije samo priča oko izbora članova Predsjedništva BiH i Domovi naroda su tu jako bitni – zaključuje Komšić.
Prema svim dostupnim informacijama SDA, SBB i HDZ ići će s prijedlogom da se ovogodišnji lokalni izbori u Mostaru održe naknadno, jer rokovi su već iscurili, a dogovori nisu ni blizu okončani, iako su i Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, a povremeno i Čović poručivali „da su blizu dogovora“, a oni se kako stvari stoje nisu dogovorili ni da se trebaju dogovoriti.