Članak

Carpenter za Patriju:SAD se ne slaže sa Moskvom, nastavljamo snažno podržavati BiH na putu ka NATO-u

Michael Carpenter, zamjenik pomoćnika ministra odbrane zadužen za Rusiju, Ukrajinu, Evroaziju i Zapadni Balkan boravi u posjeti Sarajevu. Učestvovao je sa predsjednikom SAD Barackom Obamom u radu Sami

Michael Carpenter, zamjenik pomoćnika ministra odbrane zadužen za Rusiju, Ukrajinu, Evroaziju i Zapadni Balkan boravi u posjeti Sarajevu. Učestvovao je sa predsjednikom SAD Barackom Obamom u radu Samita NATO-a u Varšavi održanom 8. i. 9. jula. Nakon toga nastavio je posjete zemljama Zapadnog Balkana- Albanija, Makedonija, Srbija, Podgorica i sada je u BiH.

Osim službenih susreta sa bh. zvaničnicima, Carpenter je danas dao intervju za bh. novinske agencije.

Pitanje novinara novinske agencije Patria ticalo se eventualnog ubrzanog prijema BiH u članstvo u NATO-u.

PATRIA: Da li je moguće, obzirom na činjenicu da se svakodnevno govori o Balkanu kao zapaljivom buretu baruta gdje može ponovo izbiti rat, a da se akcenat uvijek stavlja na BiH, aktivirati MAP za našu državu i ubrzati proces prijema BiH u članstvo NATO-a, što bi na određeni način garantiralo sigurnost ne samo za BiH već i za region? Znamo svi da su 1999. godine neke države ubrzano stavljene pod kišobran NATO-a zbog određenih „viših političkih ciljeva“. Zar i sitoacija na Balkanu nije jedan od tih viših ciljeva, i zar ne bi taj prijem samo ubrzao reforme u BiH i zaustavio opstrukcije?

CARPENTER: Slažem se sa tim da će NATO integracije ubzati proces reformi u BiH i zato SAD snažno podržavaju nastojanja vaše vlade na putu ka evroatlantskim integracijama. Ali ne slažem se s tim da zemlje koje su ranije primljene nisu ispunile uvjete.  

Od 1999. godine postoji akcioni plan MAP i uvjeti koji se moraju ispuniti. BiH ima godišnji plan za zemlju u kojem su navedeni ciljevi i kriteriji koji se moraju zadovoljiti. Ponavljam, SAD snažno podržavaju aspiracije ove zemlje, proces kroz koji BiH prolazi, reforme koje su od koristi za BiH i cijeli region, ali kriteriji moraju biti ispunjeni za prijem u NATO.  

Pitanje knjiženja vojne imovine spomenuo sam i na sastanku sa članovima Predsjedništva BiH. Ono je parcijalno ispunjeno. Na državi BiH je da okonča ovaj proces. Ne može to SAD uraditi umjesto vas. Vi to morate sami kao i svaka država koja teži ka članstvu u NATO-u i EU.

PATRIA: Pored opstrukcija iznutra i vanjski utjecaji su presudni kada je riječ o napretku BiH na putu ka NATO-u. Ekspert ste za pitanje Rusije. Kako komentirate činjenicu da je Rusija glavni kočničar na putu pojedinih zemalja ka NATO-u, među kojima je i BiH i kako to zaustaviti?  

CARPENTER: Pitanje ruskog utjecaja, bilo je jedno od dva glavna pitanja na Samitu u Varšavi. Primarno taj ruski revanšizam i prijetnje se osjete u Ukrajini i Gruziji, ali interesi Rusije se protežu i na Zapadni Balkan. Rusija je već označila NATO integracije kao proces koji ne podržava. Moja poruka je da SAD smatra kako svaka zemlja ima svoje suvereno pravo da odlučuje o svojoj budućnosti, te da nijedna treća zemlja sa strane ne bi smjela imati pravo veta  da se neka zemlja odluči da prustupi NATO-u ili EU. To je pojedinačni izbor svake zemlje u Evropi.

SAD se tu ne slaže sa Moskvom i nastavit ćemo da podržavamo svaku državu na njenom putu ka NATO-u.

BIOGRAFIJA 

Prije dolaska u Ured sekretara odbrane, Carpenter je radio u Bijeloj kući kao posebni savjetnik potpredsjednika za Evropu i Evroaziju. Ranije je radio u Bijeloj kući kao direktor za Rusiju Vijeća za nacionalnu sigurnost.

Tokom 12-godišnje karijere u State Departmentu, Carpenter je radio na različitim pozicijama, uključujući i zamjenika direktora Kancelarije ruskih poslova, pisao je govore za državnog podsekretara za politička pitanja NATO-a i Rusije, bio službenik u Uredu regionalnih političkih i vojnih poslova, i savjetnik na jugu Kavkaza. Radio je i u ambasadama SAD-a u Sloveniji i Barbadosu.

#Intervju