Članak

Šehić: Na primjeru Mostara pokazalo se da u BiH ne postoji odgovornost političara, radi ko šta želi

Predstavnici SDA i SBB-a te HDZ BiH večeras u 19 sati sastat će se sa američkom ambasadoricom u BiH Maureen Cormack u zgradi Ambasade SAD u Sarajevu, piše novinska agencija Patria

Predstavnici SDA i SBB-a te HDZ BiH večeras u 19 sati sastat će se sa američkom ambasadoricom u BiH Maureen Cormack u zgradi Ambasade SAD u Sarajevu, piše novinska agencija Patria. Jedina tema o kojoj će se razgovarati na ovom sastanku jeste održavanje izbora u Mostaru.

- Ja zaista i dalje čvrsto vjerujem da su potrebni izbori u Mostaru ove godine. Sada se govori o danima, a ne o mjesecima, da bi se omogućilo da se ti izbori i dese u ovom oktobru. Ja ću i dalje nastaviti raditi sa svim političkim liderima da apelujem na njih da pronađu rješenje - poručila je prije nekoliko dana ambasadorica Cormack.

Gradsko vijeće Mostara ranije je birano s područja šest bivših općina/izbornih jedinica, i to po tri vijećnika, iako te jedinice imaju vrlo različit broj birača. Drugu grupu za gradsko vijeće Mostara od 17 vijećnika građani su birali sa zajedničke liste.

Problem je nastao kada se shvatilo da oko 1.000 građana iz centralne gradske zone, svojevrsnog distrikta ili sedme izborne jedinice mogu birati predstavnike za Gradsko vijeće samo sa zajedničke liste, ali ne i kandidate koji dolaze sa listi iz izbornih jedinica. Ostali građani Mostara predstavnike su birali i sa zajedničke liste ali i sa listi iz svojih izbornih jedinica.

Ustavni sud BiH naložio je da se takva praksa promijeni. Ali, to se nije desilo do danas. Parlament BiH još uvijek nije izmijenio izborni zakon u BiH, jer ne postoji dogovor između vodećih političih stranaka u zemlji. Zbog toga je održavanja lokalnih izbora u Mostaru 2. oktobra ove godine upitno.

Posljednji lokalni izbori u Mostaru održani su 2008. godine. Oni iz 2012. su preskočeni.

Dio bh. pravnih eksperata pozdravljaju napore američke ambasadorice jer ulaže napore kako bi se lokalni izbori u Mostaru ove godine ipak održali. Ali, dodaju, već je kasno za izbore u Mostaru. Domaći političari problem su morali rješavati ranije. Njihov odnos sada je nepošten prema građanima Mostara.

Bivši član Centralne izborne komisije BiH i pravni ekspert Vehid Šehić kaže u razgovoru za novinsku agenciju Patia da se pitanje izbora u Mostaru moralo riješiti najkasnije 150 dana prije samih izbora 2. oktobra ove godine. Nažalost, iako je do izbora ostalo nešto nešto više od 60 dana, pitanja izbora u Mostaru još nije riješeno.

- Ako bi poštivali standarde prihvaćene u zemljama EU, ako bi prihvatali standarde i preporuke OSCE-a, onda ni u kojem slučaju ove godine ne bi mogli imati izbore u Gradu Mostaru – kaže Šehić.

- Izborni zakon se uopće ne bi trebao mijenjati u onoj godini u kojoj se održavaju izbori – tvrdi Šehić. Parlament BiH o pitanju izbora u Mostaru morao je razmišljati mnogo ranije.

- Već je utvrđen i raspored političkih stranaka na glasačkim lističima – podsjeća bivši član CIK-a.

On kaže da je priča oko izbora u Mostaru pokazala svu političku neodgovornost Parlamenta BiH prema građanima Mostara. A to se desilo jer u zemlji trenutno ne postoji sistem odgovornosti. U BiH se ne poštuju ni odluke sudova. A kada nema odgovornosti, onda može da radi ko šta poželi, piše Patria.

#BiH