Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine je proveo praćenje aktivnosti institucija na nivou BiH na realizaciji preporuka revizije učinka za osam izvještaja revizije učinka, objavljenih u periodu 01. jula 2013. do 30. juna 2014. godine i o tome sačinio izvještaj.
Cilj praćenja je bio procijeniti da li su i u kojoj mjeri institucije BiH implementirale preporuke revizije učinka date u obrađenim izvještajima.
- Nalazi i zaključci izneseni u ovom izvještaju trebaju poslužiti kao povratna informacija o stepenu realizacije preporuka, ali i sredstvo podsticaja za preduzimanje daljnjih aktivnosti na realizaciji preporuka, kako nadležnim institucijama tako i institucijama kojima su preporuke upućene – navodi se iz Ureda za reviziju.
Provedeno praćenje ukazuje da je stepen realizacije datih preporuka na niskom nivou. Za više od 47 posto datih preporuka nisu preduzete aktivnosti na realizaciji ili su iste u početnim fazama. Djelimično je realizovano 45 posto preporuka, a u potpunosti je realizovano tek 8 % preporuka.
- Veći je stepen realizacije preporuka koje su upućene pojedinačnim institucijama i koje se mogu ostvariti u kratkom roku, od onih koje su sistemske prirode, zahtijevaju učešće više institucija i duži vremenski period za realizaciju. Iako određeni izvještaji revizije učinka sadrže preporuke za sve institucije BiH, više od 30% institucija nije dostavilo podatke o preduzetim aktivnostima na njihovoj realizaciji, dok se neke institucije ne smatraju obaveznim za realizaciju istih.
Iako su utvrđena određena unapređenja postojeće prakse u Vijeću ministara BiH, Vijeće ministara još uvijek nema razvijene mehanizme ili kapacitete za aktivno praćenje i analizu realizacije preporuka, kako onih direktno upućenih Vijeću ministara tako i onih koje su upućene institucijama BiH koje su u njegovoj nadležnosti, s ciljem potpune i blagovremene implementacije preporuka – navode iz Ureda za reviziju.