Danas je nastavljeno suđenje Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću pred Sudom BiH izvođenjem novog svjedoka Tužilaštva BiH, piše novinska agencija Patria.
Svjedočila je dr. Vesna Ivanović koja je u vrijeme 1993. godine bila direktorica Doma zdravlja u Bratuncu. Ona je u svom svjedočenju potvrdila da se od 14. decembra 1992. godine Mitar Savić vodio kao nestali, a da je 16. februara 1993. godine zajedno s još tri tijela ubijenih dovezen u Dom zdravlja Bratunac.
- Ja sam sišla u mrtvačnicu da pogledam tijela radi identifikacije, jer Savićeva supruga nije smjela sići, a ja sam ga poznavala i željela sam provjeriti je li on među ubijenim – kazala je Ivanović.
Advokatica Nasera Orića Lejla Čović prezentirala je protokol iz Doma zdravlja Bratunac ovjernog od strane Haškog tribunala u kojem stoji da je 14.12.1992. godine Savić poginuo na području Kunjerca, a da je tijelo u Dom zdravlja došlo 16.2.1993. godine.
-Da, to je naš protokol – potvrdila je Ivanović.
Drugi svjedok Tužilaštva danas je trebao biti Avdo Suljić iz Srebrenice za kojeg je tužilac Miroslav Janjić ustvrdio da ne zna gdje se nalazi, te da tu informaciju nisu mogli dobiti ni u policiji.
No, sve u sudnici začudila je ova priča, jer je poznato da je Suljić na adrese nekoliko srebreničkih udruženja poslao pismo u kojem tvrdi da je zbog pritisaka koje su na njega vršili određeni ljudi da svjedoči u procesu protiv Nasera Orića, ratnog komandanta Srebrenice, bio prinuđen napustiti BiH.
Pismo Suljića: Tužilaštvo ne zna gdje je svjedok
Nisam se nikada prijavio da bih svjedočio ni na jednoj strani u procesu protiv Nasera Orića... Kao pripadnik oružanih snaga BiH 1992. godine bio sam na linijama kao borac - stražar. Nisam učestvovao ni u kakvim dejstvima, odnosno napadima na srpska sela ni njihovu vojsku. S deset godina nisam bio ni spreman za to, jer nisam služio u bivšoj JNA. Prvi moj susret sa srpskim vojnicima je bio u julu 1995. godine u proboju od Srebrenice do Tuzle. Bilo je dosta pritisaka i prijetnji od strane Tužilaštva preko Ibrana Mustafića. Ja sam odbijao i zato sam i otišao u Njemačku i zatražio azil - navodi Suljić u pismu.
Naredno ročište u ovom slučaju bit će održano 20. septembra 2016. godine, a tužilac je predložio Ibrana Mustafića za kojeg je prema tvrdnjama Tužilaštva tročlana ekipa neuropsihijatara, predvođena dr. Zoricom Lazarević, direktoricom Neuropsihijatrijske klinike u Sokocu, ocijenila je da je Ibran Mustafić iz Srebrenice, svjedok Tužilaštva BiH, u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv Nasera Orića, psihički sasvim stabilan i sposoban da svjedoči.
Tada je Čović zatražila da joj se dostavi taj dokument i da se prvo saslušaju doktori koji su vršili vještačenje, ali i predloženo je saslušavanje doktora koji su utvrdili da je Mustafić sa 100 posto invaliditetom, a na osnovu čega prima i penziju.
Sud je također zatražio da prvo svoj iskaz daju ljekari, a naknadno Mustafić.
Podsjećamo, na ročištu 28. juna trebao je svjedočiti Ibran Mustafić no u sudnici se desio svojevrsni skandal, a Mustafić je udaljen iz sudnice, zbog nedoličnog ponašanja, po odluci Sudskog vijeća kojim predsjedava sudija Šaban Maksumić.
I prije dolaska svjedoka u sudnicu odbrana je upozorila da imaju dokumentaciju da je svjedok Mustafić 100% invalidna osoba sa dijagnozom trajno poremećene ličnosti. No, sada Tužilaštvo tvrdi suprotno. Postavlja se pitanje ko u svojoj anamnezi je pogriješio i kako je moguće da sve godine Mustafić prima penziju po osnovu ovog rješenja.
Da li će ovo značiti, ukoliko se utvrdi da je sposoban za sudski proces biti krivičnih prijava protiv onih koji su mu ustanovili dijagnozu trajno poremećene ličnosti i da li će Mustafić morati vratiti novac od penzija koju su mu isplaćivane, a ti iznosi nisu mali i nezanemarivi.