Jučerašnja sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH prekinuta je zbog nedostatka kvoruma, a uskraćeni za konačan stav ovog doma ostali su i korisnici kredita u švicarskim francima koji su čekali odluku Doma o Prijedlogu zakona o konverziji kredita u švicarskim francima u KM, piše novinska agencija Patria.
Kraj agonije čekalo je oko 6.000 građana u FBiH. Klub Bošnjaka izrazio je podršku zakonu kojim se ispravlja nepravda prema korisnicima kredita u švicarskim francima, a podrška se očekivala i od Kluba Hrvata, ali i svih ostalih koji su u danima i mjesecima iza nas podržavali građane sa ovim problemom. No, agonija neće prestati, jer tako traži i MMF.
Jučer su delegati na Domu naroda obavili raspravu o ovom zakonu. Glasanje bi trebalo biti 15. septembra na nastavku sjednice na kojoj je prva tačka ratifikacija aranžmana sa MMF-om.
Vlasti u Federaciji očito lažu i građane i sam MMF, jer ove dvije stvari ne mogu ići zajedno.
- Šta se može desiti? Ili će prvo usvojiti nacrt zakona, a onda potvrditi Pismo namjere u kojem stoji da to neće usvojiti ili će usvojiti Pismo namjere u kojem stoji da neće usvojiti taj zakon pa će ga onda odmah poslije toga usvojiti. Uglavnom poenta je da lažu i MMF i ove ljude kojim su obećali zakon od kojeg nema ništa. Još je to navedeno kao kontinuirani kriterij izvršenja što znači da aranžman propada ako u bilo kojem momentu usvoje taj zakon – kaže naš izvor iz Vlade FBiH.
U Pimu namjere stoji sljedeće:
- Naš finansijski sektor je relativno dobro prebrodio globalnu finansijsku krizu i godine slabog ekonomskog rasta koje su uslijedile, kao i poplave u 2014. godini. Iako je sektor bankarstva likvidan i adekvatno kapitaliziran na agregatnom nivou, neke osjetljivosti su i dalje prisutne. Udjeli nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima i dalje su povišeni, a rast novih kredita privatnom sektoru dosta je nizak. Neke banke trebaju poboljšati svoje pozicije kapitala i dublje restrukturirati svoj bilans kako bi osigurale dugoročnu održivost. U takvim okolnostima, nastavljamo pažljivo pratiti kretanja u finansijskom sektoru s ciljem zaštite finansijske stabilnosti. Nećemo poduzeti nikakve radnje koje ugrožavaju finansijsku stabilnost, uključujući i nametanje obaveze konverzije bilo kojih zajmova u stranoj valuti u domaću valutu (kontinuirani kriterij izvršenja). Svjesni smo ključnog značaja ovakvog opredjeljenja za uspjeh Proširenog aranžmana – stoji u Pismu namjere.
Inače, jučer je Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrio vlastima u BiH kreditni aranžman u iznosu od ukupno 553 miliona eura.
Očekuje se da prva tranša u iznosu od 154.155.170,11 KM bude doznačena našoj zemlji 9. septembra 2016. godine, a kako je ranije saopćeno iz Vijeća ministara BiH Produženi aranžman bit će odobravan u tranšama u periodu od tri godine.
Inače ukupan vanjski dug BiH, zaključno sa krajem prošle godine iznosi 8,4 milijarde KM dok unutrašnji dug iznosi oko 3,5 milijardi KM. U prijevodu to bi značilo da ukupna zaduženost BiH iznosi 11,9 milijardi KM.