Članak

Marić za NAP: Zbog čega bh. političari ne podnose ostavke nakon izbornog kraha stranke

Predsjednik SDP-a u Hrvatkoj Zoran Milanović podnio je ostavku, nakon što ova partija nije osvojila većinu u hrvatskom Saboru, na prijevremenim izborima 11. septembra

Predsjednik SDP-a u Hrvatskoj Zoran Milanović podnio je ostavku, nakon što ova partija nije osvojila većinu u hrvatskom Saboru, na prijevremenim izborima 11. septembra.

Ostavku je nekoliko mjeseci ranije podnio i tadašnji predsjednik HDZ-a, Tomislav Karamarko, nakon što nije mogao sastaviti Vladu. Istovremeno njegova supruga i on su se našli u centru finansijskog skandala, jer su hrvatski mediji posumnjali da je lobista mađarskog MOL-a Josip Petrović plaćao Karamarkovu firmu Saboli.

Analitičarka Ivana Marić objašnjava za Patriju da svaki izbori u Hrvatskoj proizvedu po jednu „žrtvu“, ostavku, što je ispravno ponašanje, te da bi takvu praksu trebali početi primjenjivati i političari u Bosni i Hercegovini. Kada vam glasači pošalju poruku da niste više prva opcija, ostavka predsjednika je očekivana. 

- Kod nas predsjednici stranaka ostavku mogu ponuditi jedino pod velikim pritiskom javnosti, i onda kada je stranka uništena  – kaže Marić.

- SDP u Hvatskoj osvojila je veliki broj mandata. Ne mogu se nazvati velikim gubitnicima. Ali, ipak je Milanović podnio ostavku. 

Ostanak na poziciji predsjednika stranke bh. političara i nakon izbornog kraha stranke, Marić povezuje sa njihovim velikim egom.  

A, kaže Marić, daleko od toga da nema zamjerke i na hrvatsku politiku. Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović uslikala je glasački listić iako je fotografiranje glasačkih listića u suprotnosti sa pravilima izbornog procesa. Time je, kaže, Marić, predsjednica zemlje dala loš primjer građanima i pokazala da je ona iznad zakona. 

- Kome predsjednica mora dokazati za koga je glasala? – pita se Marić, piše Patria.

#BiH