Advokatska/Odvjetnička komora Federacije BiH (AKFBiH) dodijelila je posebno priznanje potpredsjedniku Federacije BiH Milanu Dunoviću - priznanje za osobit razvoj i unapređenje advokature-odvjetništva i njenoj borbi za zaštitu ustavnih načela i zakona u cilju zaštite pojedinačnih i kolektivnih interesa građana BiH i poštivanje ljudskih prava, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Priznanje je potpredsjedniku Dunoviću danas u Bihaću uručio Branko Marić, predsjednik AKFBiH na svečanom dijelu proslave povodom obilježavanja “Dana advokature/odvjetništva F BiH“. Jedan od razloga dodjele ovog priznanja jeste i Zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona o notarima koji je pokrenut još 2010. godine, a za koji je Ustavni sud F BiH donio konačnu odluku da je u određenim tačkama protuustavan.
- Zadovoljstvo mi je što je Advokatska komora FBiH prepoznala moj rad, u smislu zaštite ljuskih prava i zaštite ustavnosti. Smatrao sam da je moja obaveza i ustavna nadležnost da Ustavnom sudu, kao jedinom ovlaštenom tumaču Ustava FBiH, prepustim da donese konačanu odluku. Advokati imaju veliku ulogu u pravnom poretku svake države i oni su jedan od stubova pravosudnog sistema. Pored obaveze da brane one koji su pravno ugroženi, imaju i moralnu obavezu da svojim principijelnim radom grade bolji pravni sistem države. Iz tog razloga sam im zahvalan na doprinosu koji daju u izgradnji pravne sigurnosti Federacije BiH, a samim tim i cijele BiH - izjavio je Dunović nakon preuzimanja priznanja.
Tokom dvodnevne posjete Unsko-sanskom kantonu, potpredsjednik se takođe sastao i sa premijerom USK Huseinom Rošićem, te predstavnicima parlamentarnih partija. Zanimao se za aktualnu situaciju u ovom kantonu nakon imenovanje novog saziva izvršne vlasti prije dva mjeseca.
- Svi mi pričamo o manjinskoj Vladi, ali niko nije čuo da ona funkcioniše. Unsko-sanski kanton ima taj pozitivan primjer. Vidimo da parlamentarna većina može biti podrška manjinskoj Vladi i da se mogu stvari pokrenuti sa mrtve tačke. Ono što mi je prezentovano, a to sam i sam ranije vidio, da se ovdje, u kratkom roku, od nekih 60 dana dosta toga unaprijedilo.To je dokaz da se u BiH, bez obzira na stranačke pripadnosti ljudi u zakonodavnoj vlasti, uvijek može napraviti korak naprijed ukoliko se želi raditi u interesu građana. Primjer USK je nešto iz čega svi drugi treba da uče - poručio je potpredsjednik Dunović.