Članak

Ambasada Hrvatske i dalje plaća zakupninu Stanićima: Feroelektro svaki mjesec u gubitku 12.800 KM

Smajić u razgovoru za Patriju otkriva da će se vrlo vjerovatno kada se provjere svi ugovori uputiti i krivična prijava protiv bivših vlasnika zbog štetnosti samih ugovora i činjenice da su skoro uništ

Tek nakon ulaska direktora Senada Smajića i radnika Feroelektra u prostorije ovog preduzeća i uvidom u dostupnu dokumentaciju pokazala se sva štetnost ugovora koje je Stanić invest nakon privatizacije sa svojim drugim kćerkama firmama potpisivao sa zakupcima Feroelektrovih prostora, piše bh. novinska agencija Patria.

Smajić u razgovoru za Patriju otkriva da će se vrlo vjerovatno kada se provjere svi ugovori uputiti i krivična prijava protiv bivših vlasnika zbog štetnosti samih ugovora i činjenice da su skoro uništili Feroelektro.

Jedan od tih štetnih ugovora je potpisan i sa Ambasadom i Konzulatom Republike Hrvatske. Prema ugovoru koji je potpisan na neodređeno vrijeme za kvadratni metar u samom centru Sarajeva u ulici Maršala Tita plaćaju 16 KM, a koriste 800 kvadratnih metara prostora.

Na mjesečnom nivou to je 12.800 KM koje se i dalje uplaćuju na račun jedne od Stanićevih firmi koja je osnovana u sklopu Feroelektra.

- Realna cijena zakupnine po kvadratu na ovoj lokaciji bila bi između 26 i 30 KM. Ugovor je potpisan prije dvije godine i prema njegovim odredbama, Ambasada ima pravo preče kupovine ukoliko bi se objekat stavio na tržište. Bilo bi korektno da Ambasada sama zatraži raskid ugovora, i da se napravi novi. Međutim, mi još nismo komunicirali s Ambasadom, jer zaista imamo mnogo posla, a nažalost nemam kadra stručnog koji bi mogao brzo reagirati – kaže Smajić.

Iz Ambasade Hrvatske ranije su za agenciju Patria tvrdili da poštuju zakone BiH, ali nisu pojasnili niti odgovorili na upit zašto su ulazili u posao sa Stanić investom s obzirom na sudski spor.

- Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini sklopilo je ugovor o najmu poslovnog prostora s tvrtkom Feroelektro i sukladno ugovornoj obvezi plaća pripadajuću najamninu, uz poštivanje svih zakonskih propisa zemlje primateljice – stoji u odgovoru Ambasade Hrvatske za Patriju.

Zanimljivo je da Stanići i nakon presude Općinskog suda u avgustu 2014. o raskidu privatizacijskog ugovora nad Feroelektrom što je potvrdio i Kantonalni sud u decembru 2014. godine nisu odustali te su uložili žalbu Vrhovnom sudu FBiH koji je odbio Stanićev zahtjev za revizijom presude, ali ni tu nije kraj. Žalbu će Stanići uputiti prema Apelacionom vijeću Suda BiH.

Tek u aprilu 2016. godine Skupština je smijenila Gorana Stanića i NO te je Smajić upisan kao direktor, a Vlada FBiH kao vlasnik preduzeća. Ali su zatekli pravni haos, nagomilane dugove i blokirane račune.

#BiH