Čitava priča o referendumu o Danu Republike Srpske ima predizborni karakter, s ciljem homogenizacije biračkog tijela, prve su informacije koje su kružile BiH, a nakon informacije da je donesena odluka o referendumu kao odgovor na odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji je proglasio neustavnim odredbe Zakona o praznicima Republike Srpske, kojim je propisano da se 9. januara obilježava Dan Republike Srpske, piše novinska agencija Patria.
No, danas 25. septembra ova odluka o referendumu se i sprovodi naočigled međunarodne zajednice, OHR-a i svih onih koji su, ne mogli, nego morali spriječiti antiustavno djelovanje.
Osude održavanja referenduma ne smiju ostati samo na ispraznim riječima, upozoravaju analitičari pri tome jasno stavljajući do znanja da Ured visokog predstavnika mora reagirati iako je reakcija već zakasnila.
Almir Terzić, politički analitičar ističe da su institucije u BiH učinile sve što su mogle.
- Ustavni sud BiH donošenjem privremene mjere o zabrani daljnih aktivnosti oko sprovođenju referenduma posljednja je u nizu aktivnosti bh. institucija. Zapravo sve ostalo bilo je na Uredu visokog predstavnika koji je bio dužan da spriječi održavanje bilo kakvih aktivnosti koje narušavaju integritet i suverenitet BiH, a sami su u više navrata rekli da je referendum takav. Ne smijemo dozvoliti da OHR pokuša skrenuti pažnju na Tužilaštvo BiH.
Mislim da OHR treba da reagira. Krivi su zašto je referendum uopće održan i u tom smislu trebaju poduzeti aktivnosti ne opravdavajući se i ne krijući se iza toga šta će uraditi Tužilaštvo BiH. Mislim da su oni prvi na potezu i da javnost u BiH mora tražiti odgovor zašto ne reaguju i zašto ta reakcija nije bila adekvatna – istakao je Terzić za Patriju.
Iz OHR-a još nema jasnih stavova da li će eventualno uslijediti smjene onih koji su sproveli ovakav antiustavan referendum ostaje da se vidi, a reakcije se svakako očekuju.