Predsjednik HDZ BiH i član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda od same najave referenduma u RS o 9. januaru nije krio podršku svom prijatelju Miloradu Dodiku u tom naumu koji je protivan Ustavu BiH i odluci Ustavnog suda BiH. No, lukavi Čović je vješto manipulisao javnošću, te je birao mjesto i vrijeme kada će pružiti podršku, a kada će mudro odšutiti, piše bh. novinska agencija Patria.
Tako je Čović 1. septembra boravio u Beogradu te održao sastanak sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, nešto poslije predstavnika RS-a koji od Vučića nisu dobili podršku za referendum. Ali Čoviću to nije smetalo. On je tada kazao da se 26. septembra u BiH neće ništa promijeniti, aludirajući da će referendum biti održan.
Osim što je srušen ustavni poredak, Čovića to ni tada a ni sada ne zanima. Ponovio je Čović u Beogradu svoje stavove o preustroju BiH i da se mora pronaći rješenje za unutrašnje uređenje. Održavanje neustavnog referenduma o 9. januaru nazvao je datumom „kada neko želi obilježavati dan entiteta u kojem živi“.
Prešutio je Čović da je riječ o srpskom neustavnom referendumu, a zaboravio je da u RS danas živi najmanji broj Hrvata od sva tri konstitutivna naroda i da ih je iz RS-a protjerano 200.000.
Da li to znači da Čović priznaje samo hercegovačke Hrvate, odnosno prostor tzv. Hrvatske zajednice Herceg-Bosna, koja je utemeljena 18. novembra 1991., odnosno HR HB čija je godišnjica osnivanja kao pravne nasljednice HZHB obilježena 28. avgusta 2016. u Grudama. Iako ukinuta Vašingtonskim sprazumom 18. marta 1994. do danas nije formalno ispoštovana ta odluka, a ideja o oživljavanju HZHB nikada nije ugašena.
Kako se bližio 25. septembar, pokušavao je Čović prozirno ograditi se od podrške referendumu navodeći da sve treba biti u skladu sa Ustavom BiH i provoditi odluke Ustavnog suda BiH.
Nakon što je Ustavni sud BiH 17. septembra održao sjednicu te donio odluku o zabrani referenduma, Čović je kazao:
- Odluke Ustavnog suda se moraju poštovati, što god ja mislio o njima, ili bilo ko. Što god mislio kako su donesene, ne samo odluke Ustavnog suda, ko smo mi i ko sam ja da komentiram odluku institucije. Ako bi se to počelo raditi na taj način, onda bismo dobili anarhiju, a nama ne treba anarhija - kazao je Čović.
Četiri dana prije referenduma Čović je kazao da je „održavanje referenduma o Danu Republike odluka Narodne skupštine Republike Srpske i najdemokratskiji način izražavanja volje jednog naroda.“
- Ono što su institucije BiH donijele, mora se uvažavati, o tome nema priče. Referendum će proći i drugi dan niko neće spominjati više ovu temu. Oni koji izađu na referendum reći će šta misle o pitanju koje je postavljeno. Ko sam ja ili neko drugi da komentariše šta želi jedan narod - rekao je Čović.
Nakon što je BiH dobila zeleno svjetlo za nastavak svog evropskog puta te održao sastanak sa specijalnim predstavnikom EU Larsom Gunarom Vigemarkom Čović je 21. septembra naprasno promijenio priču:
- Ne komentiram referendum niti odluke Ustavnog suda. Ustavni sud je takav kakav jest dok ne promijenimo pravila igre. Kad završimo izbore niko neće spomenuti referendum u BiH. Uvjeren sam da ćemo na sjednici Predsjedništva svu tu energiju koju smo nepotrebno prebacili na područje preusmjeriti na evropsku budućnost – kazao je Čović.
Dan poslije referenduma 26. septembra Čović se također nije oglasio.