Referendum u Republici Srpskoj prijeti da podstakne jače konfrontacije između međunarodne zajednice i predsjednika RS Milorada Dodika, a u te konfrontacije mogu biti uvučene i Srbija i Rusija, ocjenjuje ruski "Komersant", prenosi bh. novinska agencija Patria.
Sam Dodik je ojačao ta strahovanja nazvavši RS, poslije objavljivanja rezultata referenduma, državom i ne isključivši mogućnost glasanja o njenoj samostalnosti, piše list.
Sve to vodi ka zaoštravanju sukoba između lidera RS i međunarodne zajednice koja sada treba da odreaguje na referendum održan uprkos zabran Ustavnog suda BiH, konstatuje list.
Prema diplomatskim izvorima Komersanta u Bosni, međunarodna zajednica se našla u teškoj sitaciji.
- Da ignoriše referendum, koji je za nju svojevrsni šamar, ne može, a da snažno kazni RS - to bi samo pojačalo napetosti u regionu.
Zato je najrealniji ishod izolacija Dodika i podrška njegovim oponentima u RS, koji su manje radikalno nastrojeni.
U slučaju realizacije takvog plana, u sukob između međunarodne zajednice i predsjednika RS mogu da budu uvučene i Srbija i Rusija na čiju podršku Dodik računa.
Komersant podseća da je premijer Srbije Aleksandar Vučić jasno stavio do znanja da Beograd ne podržava održavanje referenduma, mada nema namjeru da se meša u odluke sunarodnika iz BiH.
Od bezuslovne podrške Dodiku sklonila se i Moskva, piše "Komersant", navodeći da je Dodik poslije prošlonedjeljnog sastanka sa predsjednikom Rusije rekao da je tokom razgovora konstatovano da je referendum pravo naroda.
Kremlj se zadržao samo na kratkom saopštenju o susretu u kojem nema ni riječi o referendumu i podršci, navodi "Komersant".
To, navodi list, može da znači da je Moskva, slijedeći Beograd, dala prednost tome da se ne miješa otvoreno u sporove oko referenduma i njegove posljedice.
Jer, podržati lidera RS značilo bi da bi imala ne samo novi povod za raspravu sa Zapadom, već i da bi zauzela izraženiji prosrpski stav nego sama Srbija koju Rusija smatra svojim glavnim partnerom na Balkanu, zaključuje list.