Članak

Općina Centar plaća nužni smještaj za 34 socijalno ugrožene porodice

Sredstva sa ovog budžetskog granta raspoređuje općinski načelnik zaključkom, na prijedlog Službe za rad, socijalna pitanja, zdravstvo, izbjegla i raseljena lica, u skladu sa utvrđenim kriterijima, a n

U sklopu kontinuirane brige za socijalno najugroženije kategorije stanovništva Općina Centar Sarajevo godinama izdvaja sredstva iz budžeta za razne vrste pomoći osobama koje se nalaze u stanju socijalne potrebe. Jedan u nizu takvih primjera je i izdvajanje finansijskih sredstava za jednokratne novčane pomoći za privremeni smještaj socijalno ugroženih porodica sa prebivalištem na području općine Centar. U ovogodišnjem budžetu Općine Centar za tu namjenu obezbijeđeno je 45.000 KM, što je za 10.000 KM više nego u prošloj godini, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Sredstva sa ovog budžetskog granta raspoređuje općinski načelnik zaključkom, na prijedlog Službe za rad, socijalna pitanja, zdravstvo, izbjegla i raseljena lica, u skladu sa utvrđenim kriterijima, a na osnovu podnesenih zahtjeva.

Tako je u 2016. godini za smještaj 34 porodice koje se nalaze u stanju socijalne potrebe iz budžeta Općine Centar utrošeno 29.000 KM. Korisnici ove vrste pomoći prilikom podnošenja zahtjeva za ostvarivanje tog prava dužni su priložiti ugovor ili izjavu vlasnika stambene jedinice o podstanarskom odnosu sklopljen sa podnosiocem zahtjeva. Pomoć se odnosi na plaćanje troškova smještaja u iznosu do 200 KM mjesečno za porodice koje nemaju riješeno stambeno pitanje ili se privremeno nađu u potrebi za smještajem, a u stanju su socijalne potrebe. Općina na ovaj način može finansirati nužni smještaj najduže u periodu do šest mjeseci.

Shodno odredbama Pravilnika o raspodjeli novčanih sredstava za dodjelu jednokratne novčane pomoći licima u stanju socijalne potrebe, koji je odobrio općinski načelnik Dževad Bećirević, pravo na nužni smještaj mogu ostvariti osobe koje su korisnici stalne novčane pomoći, tuđe njege i lične invalidnine, osobe sa posebnim potrebama i nesposobne za samostalan rad, korisnici dječijeg dodatka, samohrani roditelji koji ostvaruju pravo na dječiji dodatak i čija se djeca nalaze na redovnom školovanju do 25 godina života, djeca bez oba roditelja ili bez roditeljskog staranja čiji prihodi domaćinstva ne prelaze 400 KM, porodilje koje nisu u stalnom radnom odnosu kao ni njihovi članovi domaćinstva, penzioneri, stara, bolesna i iznemogla lica preko 65 godina starosti čija primanja u domaćinstvu ne prelaze 400 KM mjesečno...

#BiH