Članak

Logoraši će na konferenciji u četvrtak govoriti o problemima sa kojim se susreću i u miru

Više od 200.000 logoraša prošli su kroz logore tokom rata u BiH. Najveći broj njih tužili su entitetske vlasti zbog pretrpljenih tortura. Tužbe se uglavnom odnose na bh. entitet Republika Srpska, jer

Iz Saveza logoraša BiH sutra će na konferenciji za medije govoriti o tužbama koje su logoraši podnijeli zbog nezakonitog zatočenja i tortura koje su preživjeli u logorima u periodu 1992-1995.

Više od 200.000 logoraša prošli su kroz logore tokom rata u BiH. Najveći broj njih tužili su entitetske vlasti zbog pretrpljenih tortura. Tužbe se uglavnom odnose na bh. entitet Republika Srpska, jer je najveći broj logora bio smješten na teritoriji koji je kontrolisala Vojska Republike Srpske.

Sudovi u RS počeli su odbijati tužbe bivših logoraša, opterečujući bivše logoraše sudskim troškovima, zbog čega su neki od njih zapali u finansijske probleme.

- Javnost ćemo upoznati sa najnovijim stavom Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu koji rješava pitanje povrede konvencije na štetu aplikanta, odnosno pitanje troškova postupka u predmetima nematerijalne ratne štete koji u potpunosti ide u prilog licima koja potražuju naknadu štete bez obzira na ishod postupka – saopćeno je Saveza logoraša BiH.

Press konferencija će se održati u prostorijama Saveza logoraša u BiH, 5. oktobra u 12 sati. Na konferenciji će govoriti Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša u BiH, Damir Alagić, advokat iz Sarajeva koji zastupa logoraše u predmetima po tužbama za naknadu nematerijalne štete i Amir Mešić, advokat iz Tuzle koji zastupa logoraše u predmetima po tužbama za naknadu nematerijalne štete, piše NAP.

#BiH