Dionice Energopetrola DD Sarajevo porasle su na 10 KM, ili za 33,33 posto što je najveći ostvareni promet jučer na Sarajevskoj berzi.
Ekonomisti upozoravaju da je ovo dokaz da su dionice Energopetrola itekako atraktivne, te da Vlada FBiH svoj udio u ovoj naftnoj kompaniji ne bi trebala prodavati po mizerno niskoj cijeni, kako to od nje traži zagrebačka naftna kompanija Ina, koja je većinski vlasnik u Energopetrolu, piše NAP.
Hrvatska naftna kompanija ponudila je prošli mjesec nešto više od četiri miliona KM za 33 posto dionica Energopetrola, koje su u vlasništvu Vlade FBiH i malih dioničara.
Ina je vlasnik 67 posto dionica Energopetrola, 20 posto dionica je u vlasništvu Vlade FBiH a 13 posto u vlasništvu malih dioničara. Hrvatska naftna kompanija ponudila je da kupi preostali paket dionica u bivšem bh. naftnom gigantu, nakon čega bi postala 100 postotni vlasnik Energopetrola.
Ina je za dionice Energopetrola ponudila tek 2,30 KM po dionici. Dakle, za 1.812.664 dionica u Energopetrolu koje su vlasništvu Vlade FBiH i malih dioničara, Ina je ponudila tek 4.169.127 KM. Visokopozicionirani sagovornik Patrije iz Energopetrola tvrdi da je ovo nerealno niska cijena. Vlada FBiH prvo treba tražiti reviziju procjene vrijednosti Energopetrolove imovine, pa tek onda razgovarati o prodaji.
- Ako bi izvršili reviziju vrijednosti imovine Energopetrola, vidjeli bismo da je imovina kompanije sada procijenjena nekoliko puta manje od stvarne vrijednosti. Kada bismo znali realnu vrijednost Energopetrolove imovine, i cijene dionica bi znatno porasle. Tada bi eventualna prodaja Vladinih dionica u Energopetrolu i imala nekog smisla – objašnjava ovaj sagovornik.
Većinski vlasnik Energopetrola je Ina, sa 67 posto dionica
Mnogo je nepoznanica oko uloge Ine na tržištu BiH. Konzorciji Ina-MOL dokapitalizovao je Energopetrol 2006. godine, a već 2009. Finansijska policija je Tužilaštvu Kantona Sarajevo uputila izvještaj o počinjenim krivičnim djelima tokom dokapitalizacije.
Ugovor koji je potpisan između Vlade FBiH i hrvatsko-mađarskog konzorcija Ina-MOL od početka nije poštovan.
Konzorcij u Energopetrol nije uložio novac za koji se obavezao ugovorom. Umjesto investicija, hrvatsko-mađarski konzorcij je nekad najjaču bh. naftnu kompaniju opteretio sa novim dugovima.
Dugovanja Energopetrola do danas su narasla na oko 115 miliona KM iznad vrijednosti kapitala kompanije.
Hrvatska naftna kompanija je polovinom jula preuzela 33,5 posto vlasništva u Energopetrolu od svog mađarskog partnera MOL-a. Nakon toga je i zvanično postala većinski vlasnik Energopetrola i najveći pojedinačni distributer naftnih derivata u BiH sa 101 benzinskom pumpom u maloprodaji.