Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH održana je 30. avgusta i od tada nije bilo nikakog nagovještaja da će se održati nova u mjesecu septembru, a ovako duga pauza je „razumljiva“ zbog kampanje i održavanja Lokalnih izbora, piše novinska agencija Patria.
Pauza od skoro dva mjeseca u zasjedanju Parlamenta BiH može se opisati i kao želja vladajućih struktura da se ne ulazi u avanture u vidu povećanja akciza za naftu, što će izazvati lančana poskupljenja u skoro svim segmentima života običnih građana. Izbori su prošli, a valjalo je narod ubijediti da živi dobro.
Sjednica PD PS BiH zakazana je za 19. oktobar, a nema sumnje da će set zakona koji podrazumjevaju izmjene akciza biti i usvojeni, jer su izbori prošli.
Podsjećamo, zahtjevi Vijeća ministara BiH za hitno razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovine, Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini i Prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, prvo su odbijeni te upućeni u proceduru po skraćenom postupku.
Naknadno je usvojen i prijedlog Komisije za finansije i budžet PD PS BiH da se set zakona koji predviđa povećanje akciza na naftu ponovo odgodi jer još uvijek nisu dobili mišljenje UIO BiH. Inače, sjednica Upravnog odbora UIO održana je za 2. septembar i dato je zeleno svjetlo za povećanje akciza.
No, ni ovo nije bilo dovoljno da se sjednica Parlamenta održi, pa se odgađalo sa izglasavanjem novih poskupljenja. Do narednih izbora 2018. godine narod će zaboraviti nove namete.
U Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama utvrđene su sljedeće akcize za naftne derivate: dizel-gorivo i ostala plinska ulja 0,45 KM, kerozin 0,30 KM, motorni benzin-bezolovni 0,50 KM, motorni benzin 0,55 KM, lož-ulje 0,45 KM i biogorivo i biotečnost 0,45 KM.
Ukoliko se ovi zakoni usvoje i prilagode zahtjevima Vijeća ministara građani u BiH će gorivo plaćati skuplje za 0,15 feninga, a onda će lančano poskupjeti i životne namirnice, režije i sve ostalo.
Ovakvu odluku Vijeće ministara BiH donijelo je još 29. juna ove godine, a u cilju poštivanja preuzetih ugovornih obaveza i osiguranja potrebnih sredstava za uredno servisiranje po ugovorima o zajmu sa EBRD-om za dovršetak započetih projekata vezanih za izgradnju cestovne infrastrukture u FBiH i RS.
Naime, u sporazumima kojima se finansira izgradnja cestovne infrastrukture ugovorene su klauzule kojima se BiH obavezala da će se povećati akciza na naftne derivate što će predstavljati uvjet za efikasnost ovih kredita.
- Iz tog razloga, predmetni kreditni sporazumi ne mogu postati operativni dok se obaveza ne izvrši. Povećanjem akciza osigurava se dugoročna održivost javnih preduzeća koji se bave izgradnjom cestovne infrastrukture i ublažavaju rizici po budžete entitetskih vlada – ističu iz Vijeća ministara BiH.