Članak

Dokument ide u Skupštinu KS: Plan reforme zdravstva urađen bez konsultacija sa Ljekarskom komorom

Vlada Kantona Sarajevo utvrdila je Prijedlog odluke o usvajanju Plana restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo. Informacija je koju je na vrlo

Vlada Kantona Sarajevo utvrdila je Prijedlog odluke o usvajanju Plana restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo. Informacija je koju je na vrlo birokratski način saopćilo Ministarstvo zdravstva KS, piše Patria.

Ocjenjujući ovaj dokument važnim i nužnim za pokretanje suštinskih reformskih procesa iz Ministarstva zdravstva naglašeno je da se do njega došlo nakon detaljne analize svih zdravstvenih ustanova u javnom sektoru, koja je dala sliku raspoloživih kadrova, oprema i prostora u javnom zdravstvu, uvid u finansiranje i poslovanje ustanova.

-Vrlo izraženo nezadovoljstvo stanovništva kvalitetom zdravstvene zaštite, neuređen sistem dostupnosti i blagovremenosti, neprihvatljivo duge liste čekanja i za relativno banalne preglede, sve su to pokazatelji da su reforme u ovoj oblasti već odavno bile nužne- pojašnjavaju iz Ministarstva zdravstva.

I apsolutno je tačno da je reforma neophodna, ali u nju moraju biti uključeni prije svega struka, a sudeći po saznanjima agencije Patria struka se u ovom slučaju nije ništa ni pitala!?

-U aprilu ove godine smo se na radnom sastanku sa ministricom zdravlja KS dogovorili da Ljekarska komora KS  delegira svoje predstavnike u radna tijela Ministarstva sa ciljem izrade reformskih dokumenata. Poštujući ovaj zaključak u istom mjesecu smo na Upravnom odboru Ljekarske komore KS odredili naše predstavnike u tri radna tijela, ali do danas niti jedan naš predstavnik nije pozvan na bilo kakav sastanak u Ministarstvo zdravstva KS – kaže za Patriju dr. Dragan Stevanović, član UO Ljekarske komore KS.

Kontaktirali smo dr. Stevanovića u želji da saznamo više o dokumentu i samom prijedlogu, s obzirom da je riječ o javnom zdravstvu i u interesu je svih građana, a ministrica zdravstva Zilha Ademaj u birokratskom saopćenju još je napomenula da će po „Planu restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo konačnu riječ imati Skupština Kantona Sarajevo kada će i javnosti biti predočeno više infomacija o njegovom sadržaju“!?

-Dokument o kojem tražite naš komentar službeno nam nije poznat. Očekujem da će Ministarstvo zdravlja KS, poštujući odredbe člana 221. i 222. Zakona o zdravstvenoj zaštiti  FBiH, zatražiti službeno mišljenje od organa Komore  i odrediti razuman rok  za dostavljanje tog mišljenja. Tek nakon razmatranja na organima Komore i u zavisnosti od datog roka i šire rasprave među članstvom, moći ćemo dati svoje mišljenje, prijedloge i sugestije – napominje dr. Stevanović.

No, pitanje je da li će Ministarstvo zdravstva uopće zatražiti mišljenje Komore, a posebno tvrditi da će Skupština KS reći konačnu riječ o planu restruktuiranja zdravstva, jer npr. tamo sjedi samo jedan ljekar Goran Akšamija.

Nedvojbeno je da će Skupština Kantona Sarajevo uvažiti sve što dođe s Vlade KS, jer većina je tamo jasna, a čine je SDA, SBB i BPS. Upravo ministrica Ademaj dolazi iz SBB-a, a inače ni ona nije ljekar, već diplomirana ekonomistica. Njeno iskustvo u zdravstvu upisano je na način da je na KCUS-u obavljala dužnost direktora stručnih službi nemedicinskih poslova i funkciju samostalnog stručnog saradnika za planiranje i analizu, a što svakako nije dovoljno za planiranje restruktuiranja zdravstva.

Ali, plan je napravljen i teško da se sada može zaustaviti, pa bio on dobar ili ne. Sve ustanove u skladu s ovim planom će kroz svoje statute i druge osnivačke akte morati uskladiti svoje djelatnosti sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti u FBiH, bit će donesena nova odluka o standardima i normativima kako bi se u 2017. godini krenulo sa novim načinom finansiranja na osnovu sveobuhvatnog Programa zdravstvene zaštite za 2017. godinu.

Novi koncept reorganizacije zdravstvenih ustanova ima osnovni cilj povećanje kvalitete zdravstvenih usluga i ukidanje stalnih listi čekanja kako bi pacijenti tačno znali gdje i kada mogu dobiti određenu zdravstvenu uslugu.

Planom je predviđeno da u domovima zdravlja bude objedinjena i smještena kompletna porodična medicina, a da specijalističko konsultativna zaštita organizaciono pripadne Općoj bolnici "Prim.dr. Abdulah Nakaš". Kako ona mora biti dostupna građanima na općinama njihovog prebivališta, i dalje bi bila smještena u prostorijama domova zdravlja, ali bi organizaciono pripadala ovoj bolnici.

Promjene su predviđene i u dijelu ustanova koje se bave zdravstvenom zaštitom pojedinih kategorija stanovništva, kao što su studenti, pripadnici MUP-a, zaštita žena, zatim oblast medicine rada, u smislu njihovog uključivanja ili u domove zdravlja ili Opću bolnicu, zavisno o kojem nivou zdravstvene zaštite je riječ.

Nužno je izvršiti razgraničenje djelatnosti između Kliničkog centra i Opće bolnice, gdje prvoj ustanovi pripada kompletna tercijarna zaštita, dok najveći dio sekundarne ostaje u Općoj bolnici.

Promjene su predviđene i u Stomatološkom fakultetu sa klinikama kada je riječ o samoj djelatnosti i finansiranju. Funkcija Hitne pomoći nastavlja svoje djelovanje po dosadašnjim principima uz nužnost rješavanja preciznog puta pacijenta po pitanju njegovog urgentnog zbrinjavanja.

Hitna pomoć i dalje pacijente ponedjeljkom i petkom vozi u Opću bolnicu

Direktorica Hitne pomoći Sena Softić Taljanović za agenciju Patria je pojasnila da će posebna Komisija sastavljena od kompententnih ljudi čiji je i ona član  jasno definisati put pacijenta i njegovog urgentnog zbrinjavanja. Softić-Taljanović je navela da se 80% intervencija završava u Hitnoj pomoći, ali da za preostalih 20% treba odrediti kada će se slati u domove zdravlja, kada u Opću bolnicu i u kojim stanjima će biti upućivani u KCUS.

Na pitanje da li to znači da će se izbjeći „vozanje“ pacijenta ponedjeljkom i petkom na relaciji Opća bolnica-KCUS što je na snazi od 1. aprila ove godine, direktorica Hitne pomoći bila je jasna:

-Dok Hitna pomoć ne dobije zvanično obavještenje o bilo kakvoj promjeni mi ćemo se ponašati u skladu sa ranijim zahtjevom – kazala je Softić-Taljanović.

Privatne zdravstvene ustanove

Prema reformi i privatnim zdravstvenim ustanovama bila bi ponuđena mogućnost da se pod jednakim uslovima finansiraju iz javnih sredstava i svoje usluge ponude zdravstveno osiguranim pacijentima, uz uslov da imaju stalno uposleni kadar.

Ministarstvo zdravstva će donijeti akcioni plan za realizaciju ovog dokumenta kojim će se definisati nosioci aktivnosti, rokovi izvršenja i implementacija predviđenih mjera, uz obavezu ustanova koje su obuhvaćene reorganizacijom da donesu svoje operativne planove.

#BiH