Članak

SDA zbog grubo narušenog izbornog procesa u Srebrenici i Stocu traži poništavanje izbora

Na dubravskoj visoravni voda se dovodi selektivno u naselja sa većinski hrvatskim stanovništvom.“Inicijativa za Stolac“ nastala je kao rekacija na čevrt stoljeća apsolutne i apsolutističke, a prije sv

Kolegij SDA, na danas održanoj sjednici zatražio je da se ponište izbori u Srebrenici, jer je grubo narušen integritet izbornog procesa upadom pripadnika MUP-a RS dana 4.10.2016.godine  u zgradu Općine Srebrenica u kojoj je čuvan izborni materijal.

Time su prekršene odredbe člana 2.13 i 5.27 Izbornog zakona BiH kojima su propisane isključive nadležnosti Općinske izborne komisije u čuvanju izbornog materijala, utvrđivanju i objedinjavanju zbirnih rezultata, te dostavljanju izbornog materijala Centralnoj izbornoj komisiji. Ovakvo protivzakonto stanje trajalo je do 5.10.2016.godine i u tom periodu Općinska izborna komisija nije mogla vršiti svoje nadležnosti čime je narušen integritet i legalitet lokalnih izbora u Srebrenici.

Kolegij SDA je razmatrao i pitanje lokalnih izbora u Stocu.

Zahtijevamo od Centralne izborne komisije da donese odluku o poništenju izbora na redovnim biračkim mjestima i zakaže nove izbore u zakonom propisanom roku, tj. u roku od 14 dana od dana pravosnažnosti odluke. Izbornoj komisiji su poznate sve činjenice vezane za izborni proces u Stocu, tako da se ova odluka mogla donijeti već na današnjoj sjednici CIK-a. Upozoravamo članove CIK-a da ovo pitanje ne politiziraju, već da postupaju isključivo u skladu s zakonom.Neizvršavanje zakona može predstavljati i zloupotrebu službenog položaja. Ne postoji nijedan razlog zbog kojeg treba dalje čekati - kažu iz SDA.

Jučerašnje izjave ministara Vlade Republike Hrvatske Bože Petrova i Mire Kovača o diskriminaciji i manjku prava Hrvata u Stocu, Kolegij Predsjedništva SDA ocjenjuje apsolutno neutemeljenom. Naime, u Stocu vlast HDZ   bez prekida traje od prvih demokratskih izbora 1990.godine.

U ratnim  godinama u Stocu je izvršeno brutalno etničko čišćenje Bošnjaka, Srba i ostalih građana. Mir u Stocu nije donio pravdu. Za pravdu su se povratnici u Stolac morali iz godine u godinu boriti, od prava da ograde zgarišta svojih domova, pa do prava da se mogu barem nadati  izbornoj pobjedi svoga kandidata za načelničku poziciju. U međuvremenu, diskriminacija u korist Hrvata, a prije svega pripadnika HDZ-a, sprovođena je temeljito i potpuno. Načelnik Bošković, izgleda, zaista vjeruje da je Stolac ekskluzivno hrvatski prostor, jer od 58 uposlenika Općine 48 su Hrvati, Bošnjaka nema u Elektrodistribuciji, posljednji Bošnjak i Srbin su iz Poštanskog ureda dobili otkaze netom prije izbora, ove godine je Općina stipendirala 40 đaka hrvatske nacionalnosti i jedno bošnjačko, od 20 pripravnika u Općini 18 su bili Hrvati, ovogodišnji grant za Župni ured bio je izdašan, dok Islamska zajednica nije ni ušla u proračun.

Na dubravskoj visoravni voda se dovodi selektivno u naselja sa većinski hrvatskim stanovništvom.“Inicijativa za Stolac“ nastala je kao rekacija na čevrt stoljeća apsolutne i apsolutističke, a prije svega loše vlasti u Stocu. Bez obzira na ishod aktuelne krize, borba za bolji i pravedniji Stolac će se nastaviti svim demokratskim sredstvima.

 

 

#BiH