Ministar unutrašnjih poslova KS Vedran Mulabdić na osnovu zaključka Vlade KS od 13. oktobra 2016. godine dostavio je krajem prošle sedmice Nezavisnom odboru za izbor i reviziju inicijativu za smjenu Vahida Ćosić, komesara policije KS protiv kojeg se vodi i disciplinski postupak, piše bh. novinska agencija Patria.
Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima KS i članu 50. Nezavisni odbor dužan je dostaviti svoje mišljenje u roku od 15 dana od dana prijema inicijative.
Nakon toga ministar će svoju inicijativu za smjenu policijskog komesara i mišljenje Nezavisnog odbora dostaviti Vladi Kantona na razmatranje i odlučivanje, koja je dužna u roku od 30 dana od dana prijema inicijative i mišljenja, razmotriti i donijeti konačnu odluku.
Bez obzira na mišljenje Nezavisnog odbora, Vlada KS može smijeniti Ćosića.
Inače, ministar po zakonu ima pravo pokrenuti smjenu kada raspolaže dokazima da policijski komesar ne obavlja pravilno poslove. Prema istom zakonu policijski komesar je odgovoran za svoj rad ministru i Vladi KS.
Odredbe Zakona o unutrašnjim poslovima KS
Ukoliko Ćosić bude smijenjen, sva ovlaštenja prelaze na načelnika Sektora uniformisane policije.
Inače, Mulabdić je 10. oktobra donio odluku o pokretanju disciplinskog postupka protiv komesara Ćosića na osnovu zaključka Komisije za sigurnost KS koja je početkom avgusta utvrdila da je u slučaju ubistva Dženana Memića utvrđen niz netačnih podataka od strane MUP KS ali i samog Ćosića koji je zadužen za nadzor nad svim policijskim službenicima ali i podacima.
Iako je disciplinski postupak protiv Ćosića pokrenut zbog slučaja Dženan Memić, 10. oktobra navečer se u Sarajevu dogodila stravična nesreća u kojoj su život izgubile dvije studentice. Automobilom ih je ubio nesavjesni vozač Sanjin Sefić koji je pobjegao sa lica mjesta, a naredno jutro napustio je BiH.
Nezavisni odbor provodi prvostepeni postupak koji mora završiti u roku od 60 dana. Članovi Nezavisnog odbora su Admir Katica, Domin Malbašić, Dragan Međović, Sejdalija Heljić i Sanela Brković, Samir Čorbo i Mirela Alihodžić.
NO podnosi prijedlog za smjenu policijskog komesara Vladi Kantona u nekoliko slučajeva, a između ostalog i ukoliko ne provodi mjere nadzora nad Upravom policije ili mjere nadzora nad primjenom policijskih ovlaštenja ili ako je konačnom odlukom utvrđena disciplinska odgovornost policijskog komesara.
Cjelokupna javnost zatražila je ostavke nadležnih, a na prvom mjestu komesara Ćosića koji bi prema svojim nadležnostima trebao i morao preuzeti punu odgovornost za narušenu sigurnosnu situaciju u KS. Čak je i premijer Elmedin Konaković kazao da nije zadovoljan radom policije i to aktivnostima u operativnom dijelu, čime je indirektno prozvao Ćosića.
Vahid Ćosić izabran je za policijskog komesara u maju 2010. godine i ovo je njegov drugi mandat. Mandat policijskog komesara može biti obnovljen jednom uzastopno.
Odgovornost Ćosića tražila se i ranije kada su za vrijeme protesta u februaru 2014. godine u Sarajevu zapaljene zgrade Vlade KS, Općine Centar, Predsjedništva BiH. Građane Sarajeva su u posljednje dvije godine potresle brojne saobraćajne nesreće u kojima su stradali mahom mladi ljudi, ubistva (Mirza Raščić, Haris Selman) a neka nisu nikad ni razjašnjena (Adnan Salčin ubijen u martu 2015. godine).
Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima neke od nadležnosti policijskog komesara su da nadgleda i usmjerava aktivnosti Uprave policije kojom rukovodi u skladu sa prioritetima koje odredi Vlada Kantona uz konsultacije sa ministrom.
Ćosić može i sam podnijeti ostavku, ali je u više navrata kazao da to neće učiniti jer ne osjeća odgovornost.