Članak

Prof. Ahatović: Udarom na Oružane snage umanjuje se moć BiH u borbi protiv terorizma

Nadam se da njena zabrinutost nije usmjerena ka umanjenju kapaciteta za aktivno vođenje antiterorističke borbe protiv svih ekstremizama u BiH u koje se pored pripadnika vehabijskog pokreta koji se vra

Vojnoobavještajni sektor ili vojnoobavještajna služba u svim oružanim snagama predstavlja aparat za prikupljanje informacija, analiziranje i davanje procjene stanja o svim aspektima sigurnosnih izazova za jednu zemlju, kaže vojni komentator i analitičar prof. Nedžad Ahatović, piše novinska agencija Patria.

Član Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Parlamenta BiH Dušanka Majkić rekla je za Glas Srpske da nema nikakve potrebe da se vojno-obavještajni sektor bavi poslovima sigurnosti građana.

- I sami u dopisu priznaju da uzimaju u obzir sve veći broj sigurnosnih izazova i prijetnji po opštu sigurnost građana. Sektor za obavještajno-sigurnosne poslove Ministarstva odbrane nema ništa s tim, jer to nije njegova nadležnost, nego OSA-e. I OSA radi u interesu samo jednog naroda i praviti još jednu takvu agenciju unutar Ministarstva odbrane bilo bi previše - rekla je Majkić.

Naglašava da se nadležnost Sektora za obavještajno-sigurnosne poslove odnosi samo na krug kasarne, a da on ima oko 200 ljudi, što je previše.

- Ako njegova nadležnost ne bude proširena, ovaj sektor bit će potpuno nepotreban i oni koji rade na kreiranju pregleda odbrane isključit će ga iz Ministarstva odbrane. Da bi sačuvali poziciju tog sektora, planiraju da prošire njegove nadležnosti - tvrdi Majkić i dodaje da je ovakva izmjena pokušana i 2011. godine, ali da su to osujetili srpski poslanici.

Profesor Ahatović ima potpuno drugačije mišljenje i smatra da se radi o direktnom podrivanju odbrambene moći države Bosne i Hercegovine.

-Ako Ministarstvo odbrane BiH želi da kroz parlamentarnu proceduru proširi nadležnosti ove službe koja je sada u Oružanim snagama BiH u rangu bataljona, onda je to potpuno legitiman proces u kojem su predlagači imali na umu terorističke prijetnje u BiH koje se uglavnom operativno prate preko sredstava komunikacije i društvenih mreža.

Uz jednu parlamentarnu kontrolu koja se iz Ministarstva odbrane BiH i zagovara, jer procedura prati odobrenje Parlamenta BiH i same Komisije za odbranu i sigurnost, lično ne vidim razloga da se i segment OS BiH ne uključi u praćenje i analizu svih sigurnosnih prijetnji prema BiH bilo da su one unutrašnje ili vanjske.

Čudi me stav gospođe Majkić uvažene zastupnice koje važi za jednog beskompromisnog borca protiv terorizma koja se protivi davanju veće uloge Vojno-obavještajnom bataljonu OS BiH.

Nadam se da njena zabrinutost nije usmjerena ka umanjenju kapaciteta za aktivno vođenje antiterorističke borbe protiv svih ekstremizama u BiH u koje se pored pripadnika vehabijskog pokreta koji se vraćaju sa sirijskog ratišta slobodno može ubrojiti i 30.000 registrovanih pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta RS.

Baš u tom segmentu Vojno- obavještajni bataljon može zajedno sa SIPA-om i OSA-om da bude itekako važan segment analize sigurnosnih prijetnji prema BiH (posebno vanjskih) i jedan dobar osnova za saradnju između civilnog i vojnog sigurnosnog sektora u razmjeni informacija, analiza i procjena. Svako onaj ko je protiv jačanja sigurnosnih kapaciteta BiH, direktno podriva odbrambene kapacitete BiH i njene mogućnosti da vodi aktivnu borbu protiv terorizma, naglašava prof. Ahatović. 

#BiH