Prijedlog zakona o pružanju besplatne pravne pomoći (drugo čitanje), naći će se sutra pred delegatima Doma naroda Parlamentrane skupštine BiH. Prijedlog ovog zakona uputilo je Ministarstvo pravde BiH, ali bilo je nedostataka koji su ispravljeni amandmanima koje su nevladina organizacija TRIAL u BiH, u saradnji sa Sarajevskim otvorenim centrom putem zastupnika Damira Arnauta uputili u parlamentarnu proceduru, piše Patria.
Isti se odnose na omogućavanje pružanja besplatne pravne pomoći žrtvama rata u krivičnom postupku vezano za ostvarivanje naknade štete, što je ujedno i međunarodna obaveza BIH. Ovi amandmani uvršteni su u Zakon i kao takvi usvojeni su i u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
No, usljed nerada Parlamenta BiH zbog izbora i kampanje koji su održani početkom oktobra sve je bilo zaustavljeno na nekoliko mjeseci.
Adrijana Hanušić, pravna savjetnica TRIAL-a u BiH istakla je da ti amandmani preciziraju da lica koja se pojave u ulozi žrtve pred državnim institucijama, a što je Sud BiH, mogu da imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć, odnosno da ih mogu zastupati fondacije koje se bave tim. To nije neka promjena jer su udruženja i fondacije to radile i ranije, ali...
- Ured koji će se oformiti pri Ministarstvu pravde moći će se baviti i ovim pitanjima. Nismo imali nijedno tijelo koje je bilo ovlašteno da zastupa žrtve. Mi smo kao organizacija angažovali advokaticu koju smo plaćali da zastupa žrtve, i to mahom žrtve silovanja i zločina počinjenog u ratu. Ukoliko zakon prođe mi ćemo moći žrtve uputiti prema Uredu koji će biti oformljen i to je jako značajno, jer se po prvi put to uvodi.
Sam zakon koji je upućen od strane Ministarstva pravde BiH nije sadržavao ovu mogućnost. Zato smo intervenisali, iako Ured pri ministarstvu ne može zastupati optužena lica u krivičnom postupku, što je logično, Uredu mora biti osigurano da može zastupati oštećena lica u ostvarivanju prava za naknadu na štetu – kazala je za NAP Hanušić, dodajući da vjeruje da će Zakon sutra biti usvojen.
Inače, donošenje i primjena ovog zakona ne zahtijevaju izmjene postojećih propisa. S obzirom na to da su Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine, Republika Srpska i veći broj kantona donijeli svoje zakone o uspostavljanju sistema besplatne pravne pomoći, koji nisu u suprotnosti s odredbama ovog zakona, svoje propise treba donijeti Federacija Bosne i Hercegovine, odnosno kantoni u Federaciji Bosne i Hercegovine koji iste nisu donijeli.
UNDP je također dao veliku podršku u vezi s uspostavom besplatne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini i to putem renoviranja prostora za urede u entitetima, odnosno kantonima, nabavke potrebne opreme, organiziranja edukacije za pružaoce besplatne pravne pomoći, te su iskazane podrška i рomoć u provođenju ovog zakona kroz potpisani memorandum s Ministarstvom pravde Bosne i Hercegovine.