Propao je još jedan i to četvrti po redu pokušaj prodaje dijela imovine tuzlanske Tvornice transportnih uređaja (TTU) u stečaju, čija je vrijednost procijenjena na 6,3 miliona KM, piše Patria.
Na oglas o prodaji nije bilo zainteresiranih kupaca, čime je nastavljena agonija oko 240 radnika. Ne tako davno radnici su štrajkovali glađu, bili su im ugroženi životi, a tada im je premijer Fadil Novalić poručio „kad su mogli čekati godinama onda mogu još da se se strpe“.
Bivši radnici ove firme bukvalno su u bezizlazoj situaciji, a tvrde tvornica je mogla raditi i proizvoditi s milionskim ugovorima, posebno jer su radili za Italiju.
Mehmed Terzić, predstavnik bivših radnika TTU-a u razgovoru za Patriju napominje da će u ponedjeljak 31. oktobra biti održan zbor radnika gdje će odlučiti o daljnjem djelovanju.
- Ja više ne znam šta bih rekao. Vrijeme je da nas prestanu ponižavati. Mi ćemo u ponedjeljak donijeti konačnu odluku šta ćemo dalje, a nije isključen ni novi štrajk glađu – kaže Terzić.
Iako se očekivalo da se kao kupci pojave JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine i Rudnik Banovići, koji su nedavno formirali zajedničku firmu, to se nije dogodilo. Bivši radnici su očekivali da se iz prodaje izdvoji dovoljno novca za uvezivanje penzionog staža, kako bi dio njih mogao u penziju.
- Mi smo još jednom izigrani i sumnjamo da se neki kriminal sprema. Ova firma nije ni trebala ići u stečaj, ali su očito direktori i Uprava išli naruku privatnicima i nas doveli u ovakvu situaciju. Za sada nismo podnosili nikakve krivične prijave, ali ne isključujemo ni tu mogućnost – dodaje Terzić.
Podsjećamo, radnici TTU-a raniji štrajk glađu počeli su 26. septembra, a zbog teške zdravstvene slike radnika štrajk glađu je prekinut 7. oktobra.
Federalna vlada uz podršku kantonalne na čijem je čelu Bego Gutić (SDA), prošle godine, obećala je otvaranje nove firme, radno angažovanje ovih radnika, uplatu staža. Međutim, do danas ništa od toga nije ispunjeno.
- O tome i pričam. Sada imaju firmu imaju direktora, i šta je sada sporno. Neka je na sramotu svima njima. Pa, šta ćemo pričati kada za tih jedanaest dana štrajka nisu došli da sa nama razgovaraju i obiđu radnike koji su bili u katastrofalnom stanju. I moj život je bio ugrožen. Ali, mi nemamo više strpljenja niti snage da čekamo a niti vremena. Radnici su gladni. Naše porodice su gladne, naša djeca su gladna. Mi smo ni na nebu ni na zemlji. Staž nije uplaćen – dodao je Terzić, pojašnjavajući da ne zna isplati li se čekati i peti pokušaj prodaje TTU-a.