Delegacija iz zagrebačke Ina-e trebala bi doputovati u Sarajevo naredne sedmice, kako bi nastavili pregovore oko kupovine Vladinih dionica u Energopetrolu, najvećoj naftnoj kompaniji u Bosni i Hercegovini, piše Patria.
Većinski vlasnik Energopetrola u ovom trenutku je Hrvatska naftna kompanija Ina, sa 67 posto dionica, Vlada FBiH ima 22 posto dionica, a 11 posto dionica je u vlasništvu malih dioničara.
Iz Ine su nedavno zatražili da kupe dionice od Vlade FBiH i malih dioničara, čime bi postali stopostotni vlasnik Energopetrola. Iz Vlade FBiH tada nisu pristali na prodaju. Na prodaju nisu pristali ni mali dioničari. No, sada se krenulo u drugi krug pregovora.
Ina arbitražom 'ucijenila' Vladu FBiH?
Hrvatsko-mađarski nafitni konzorcij Ina-MOL tužio je Vladu FBiH pred arbitražnim sudom u Francuskoj prije nekoliko godina (tada je dionice u Energopetrolu imao i mađarski naftni gigant MOL). Iz konzorcija nisu željeli preuzeti obaveze prema radnicima Energopetrola koje su nastale u periodu prije 2006. godine, odnosno prije ulaska ovog konzorcija u Energopetrol. Riječ je o potraživanju radnika koja prelaze 60 miliona KM. Iz Ine tvrde da ta potraživanja nisu ni bila predmet ugovora kada su preuzimali dionice u Energopetrolu 2006. godine, pa je cijeli slučaj završio na sudu.
Iz Vlade FBiH sada tvrde da su postigli dogovor sa Ina-om oko arbitraže. Ina će, tvrde, povući arbitražu, odnosno preuzeti da plati obaveze od oko 60 miliona KM prema radnicima. Iz Vlade ne objašnjavaju šta će Vlada dati zauzvrat Ini. Ali ni to kako je uopće otvoren prostor Ini za arbitražu.
Na upit Patrije iz Ine nisu željeli ni potvrditi ni demantirati informaciju o povlačenju arbitraže.
Kako stvari sada stoje, sve je izglednije da bi Ina zaista i mogla odustati od arbitraže, ali bi od Vlade FBiH mogli tražiti da im iz Vlade prodaju paket dionica u Energopetrolu. Ina će na taj način doći do željenog paketa dionica u Enegopetrolu, a iz Vlade će se hvaliti kako su Federaciju spasili višemilionskog tereta. Sve je izglednije da je Ina arbitražu i pokrenula kako bi mogla ucijeniti Vladu FBiH.
- Mislimo da Ina sve vrijeme i drži arbitražu 'živom', kako bi mogli natjerati Vladu da im prodaju paket dionica. Cijena od 60-ak miliona KM koju bi Ina priznala njima i nije mnogo u odnosu na vlast koju bi dobili u Energopetrolu ako preuzmu Vladin paket dionica – tvrdi izvor Patrije iz Energopetrola.
- Konačno, taj novac Ina bi vrlo brzo namirila kroz poslovanje u FBiH – dodaje ovaj izvor.
Ina je najveći pojedinačni distributer naftnih derivata u BiH. Posjeduje više od 100 benzinskih pumpi u maloprodaji. Kupovinom Vladinih dionica i dionica malih dioničara Ina zapravo kupuje apsolutnu vlast u Energopetrolu, piše Patria.