Oštro su reagirali iz SDP-a na komentar Mileta Lasića, profesora na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, nakon što je jedan od svojih tekstova naslovio sa 'Ima li i u lažnom ljevičarenju u BiH neke logike'.
Lasić se obrušio na SDP, jer su iz ove patrije kritikovali stavove hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Hrvatski premijer je, govoreći o neophodnosti izmjena postojećeg Izbornog zakona BiH nedavno izjavio da postojeći Izborni zakon BiH trenutno omogućava zloupotrebe "Na štetu Hrvatima u BiH". Iz SDP-a su takve poruke Plenkovića ocijenili neprihvatljivim i nedobronamjernim prema Bosni i Hercegovini. No, to se nije svidjelo profesoru Lasiću, nakon čega se oštro obrušio na SDP i predsjednika partije Nermina Nikšića.
- ... Otuda i jeftina, šibicarska podvala u ovom tekstu da se novi premijer Republike Hrvatske, uvjereni Proeuropljanin i dokazani demokrata i prijatelj BiH, kakav je Andrej Plenković, stigmatizira u neprijatelja, jer se tobož zalaže za "etničke podjele u BiH", kao da BiH nije već "podijeljeno društvo" i netstabilna ili "slaba država" – napisao je Lasić, između ostalog.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić kaže da ni on ali ni SDP BiH nikada nisu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića nazvali „neprijateljem BiH“, kako to tvrdi Lasić.
- Iako nama u SDP-u, a i meni lično, inputira totalitarizam, upravo ovakvo razmišljanje i djelovanje kakvo ispoljava Lasić, temeljna je odlika totalitarističkih režima i njihovih dosljednih sljedbenika – rekao je Nikšić.
Iz SDP-a su saopćili da u pravilu izbjegavaju polemike sa „sljedbenicima trećeentitetske političke misli“, ali ovog puta, saopćili su iz SDP-a, žele „skrenuti pažnju na nekoliko konstatacija iznesenih od strane Lasića“, a za koje iz SDP-a tvrde da „ne samo da su netačne, već su svjesno zlonamjerno objavljene u javnom prostoru da bi se on dodatno kontaminirao“.
- Etiketiranje nekoga kao neprijatelja jedne države izuzetno je ozbiljna optužba i sigurno nije nešto što SDP i ja kao njegov predsjednik radimo, niti pomišljamo da radimo i stoga sam, takvu tvrdnju dužan javno odbaciti – rekao je Nikšić.
- Dakle, moj i stav SDP-a u vezi sa zagovaranjem federalizacije BiH prema samo i isključivo etničkoj formuli, a što je premijer Plenković jasno predložio u svojim javnim medijskim istupima, a na šta je SDP reagirao, jeste da je to neprihvatljivo sa aspekta interesa očuvanja BiH kao jedinstvene, moderne, multietničke i pravne države.
Moje djelovanje, kao predsjednika SDP-a i kao političara, usmjereno je samo u pravcu stvaranja upravo takve države.
Želim napomenuti da je obvezujućim presudama Evropskog suda za ljudska prava u slučajevima „Zornić“ i „Pilav“ izričito naloženo da BiH napusti model etničkog i etno-teritorijalnog izbora kao retrogradnog principa, nekompatibilnog sa savremenim evropskim vrijednostima.
Čvrsto vjerujem da bilo kakve daljnje etničke podjele, umotane u celofan federalizacije, konsocijacije ili legitimnog predstavljanja, nisu ništa drugo nego konačna podjela ove zemlje na tri etničke državice, u kojima bi jedni građani bili jednakiji od svih drugih samo na osnovu toga što su pripadnici nekog od naroda.
Prihvatam da je i zastupanje takve politike legitimno pravo. Ne sporim nikome pravo da je provodi i za nju se zalaže, ukoliko to radi uz uvažavanje temeljnih demokratskih vrijednosti i pravila.
Ono što ne prihvatam i protiv čega se borim jeste da se svi oni koji takvu politiku vide kao put ka okončanju BiH kao multietničkog društva, što ona u svojoj biti jeste, automatski proglašavaju neprijateljima Hrvata ili neke druge zajednice – rekao je Nikšić.
Nikšić kaže da je njegovo uvjerenje da građani trebaju birati svoje predstavnike na temelju njihovih kvaliteta i vrijednosti za koje se zalažu i bore. Svođenje prava građana na to da biraju samo pripadnike naroda kojem i sami pripadaju, za njega je ponižavanje i reduciranje tih građana na članove plemenskih zajednica, prenosi NAP.