Slučaj bivših pripadnika HVO-a koje je SIPA uhapsila po nalogu Tužilaštva BiH u ponedjeljak, zbog sumnje da su počinili ratne zločine nad Srbima u Orašju tokom rata u BiH, samo je dodatno potvrdio ono što se i ranije znalo, ocjenjuju brojni analitičari - utjecaj politike iz Hrvatske na unutrašnja dešavanja u BiH je ogroman i u kontinuitetu, prenosi NAP.
Hrvatska je od Bosne i Hercegovine zatražila objašnjenje zbog čega su uhapšeni bivši pripadnici HVO-a. Član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čović danas je poručio kako ne vidi razloga zbog čega je desetorici uhapšenih određen pritvor. Hrvatski mediji već nekoliko dana kritikuju tamošnje političare jer su dozvolili hapšenje.
Analitičari takvo ponašanje ocjenuju kao direktan pritisak na bosanskohercegovačko pravosuđe, što se može ocijeniti kao nedopustivo! Bosna i Hercegovina je neovisna dražva kao što je i Hrvatska. Pravosudne institucije Bosne i Hercegovine trebaju biti neovisne, baš kao što to trebaju biti i institucije u Hrvatskoj. Najviše institucije dvije susjedne zemlje trebaju sarađivati, ali nikako se miješati u posao jedna drugoj.
- Hrvatska na nogama zbog uhićenja generala u BiH. Draga EU, da li je ovo sistem vrijednosti koji moramo usvojiti – pita se na svom Twitter nalogu kolumnista i analitičar Srđan Puhalo. On podsjeća da je HVO u ratu također koristio oružje, a ne samo oni koji su bili na suprotnoj strani.
Nikome nije jasno zbog čega tolika panika u Zagrebu. Čak na nekim anketama koje rade hrvatski mediji može se pročitati da polovina ispitanika smatra da svako ko je činio zločine treba odgovati. Na pitanja Slobodne Dalmacije koji bi potez trebala povući hrvatska politika nakon hapšenja bivših pripadnika HVO-a, čak jedna trećina ispitanika u anketi smatra da svako treba odgovarati za zločin. Hrvatska politika ne ponaša se na takav način.
Zarije Seizović, profesor međunarodnog humanitarnog prava rekao je za televiziju N1 da je reakcija iz Hrvatske posljedica uobičajenog percipiranja činjenice "da onaj koji pripada mom etničkom korpusu, on je nevin".
Deset bivših pripadnika HVO-a uhapšeni su od strane zvaničnih pravosudnih intitucija Bosne i Hercegovine, sa jasnim optužnicama. Dokaže li se da su uhapšeni nevini, oni će na slobodu. Ukoliko misle da su njihova prava narušena hapšenjem, pravdu za sebe mogu potražiti na Sudu BiH.
Tenzije između BiH i HR su podignute na toliku razinu da je predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović najavila zasjedanje Vijeća za nacionalnu sigurnost, iz Vlade najavljuju da neće priznati da Hrvatsku iko tereti za udruženi zločinački poduhvat, hapšenje osuđuju i hrvatski generali, zvanični Zagreb najavljuje da će posegnuti za vezama čak i u EU.