Na optužbe iz Koordinacije poljoprivrednih udruženja da je federalni ministar poljoprivrede Šemsudin Dedić isplatio poticaje u iznosu od 14 miliona KM po rješenjima koja su predmet istrage, reagirali su i iz Ministarstva.
Iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva objašnjavaju - poticaji su isplaćeni, ali samo za one privredne subjekte protiv kojih je istraga obustavljena, a Federalna uprave za inspekcijske poslove nije konstatovala nepravilnosti! Za sva pravna lica kod koji su primjećene bilo kakve nepravilnosti, poticaju su obustavljeni.
Kontrola poticaja
- U cilju osiguranja zakonitosti i transparentnosti trošenja budžetskih sredstava, na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Vlada Federacije BiH je za sva rješenja u trezoru potpisana od strane ranijeg ministra (Jerka Ivanovića Lijanovića op.a.) obustavila isplate sredstava i putem Federalne uprave za inspekcijske poslove i službenika ovog Ministarstva pokrenula naknadne kontrole i provjere izdatih rješenja.
Od ukupno 287 kontrolisanih rješenja u iznosu od 11.435.948,99 KM, nakon provedenih kontrola, 171 rješenje u ukupnom iznosu od 6.360.866,17 KM je potvrđeno kao uredno, odnosno bez konstatovanih nedostataka.
Uporedo sa naknadnim kontrolama i provjerama od strane Federalne uprave za inspekcijske poslove i službenika ovog Ministarstva, koje traju od preuzimanja mandata sadašnjeg ministra, nadležni policijski organi i tužilaštva izuzeli su veliki broj ovih predmeta, te nakon izvršenih operativnih radnji obavijestili Ministarstvo o podignutim optužnicama ili obustavljenim istragama za iste. Između ostalog, za privredne subjekte navedene u datom saopćenju koje demantiramo, nisu konstatovane nepravilnosti prilikom dodatnih kontrola od strane Federalne uprave za inspekcijske poslove, a od strane nadležnih istražnih organa dostavljena je obavijest o obustavljanju istrage radi nepostojanja elemenata krivičnog djela – saopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.
- Na 71. sjednici Vlade Federacije BiH održanoj 29.09.2016. godine, Vlada Federacije BiH prihvatila je informaciju o ovim aktivnostima i zadužila Ministarstvo finansija da obezbijedi sredstava za isplatu urednih rješenja koja su prošla postupak dodatnih kontrola. Ministarstvo finansija je dana 26.10.2016. godine izvršilo isplate po osnovu 140 urednih rješenja u iznosu od 5.657.569,67 KM. Za preostala uredna rješenja očekuje se isplata u narednom periodu – navodi se dalje u saopćenju Ministarstva.
Ko mora vratiti novac?
Iz ovog ministarstva navode da nastavljaju aktivnosti pojačanog nadzora i kontrole zakonskog trošenja budžetskih sredstava. S tim u vezi, u proteklih 19 mjeseci 32 lica su kažnjena u krivičnom postupku kod nadležnih sudova zbog zloupotreba pri dobivanju poticajnih sredstava u poljoprivredi, te su ista izvršila povrat novčanih sredstava u Budžet Federacije BiH u iznosu od 64.600 KM.
- Očekujemo da će i oni koji imaju rješenja o povratu sredstava to isto učiniti, među kojima je i Firma „Eko koza“ Mostar u vlasništvu Dževada Kovača kojem je Federalna uprava za inspekcijske poslove izdala dva rješenja o povratu novčanih sredstava u budžet u iznosu od 129.240 KM a ovo Ministarstvo zabranu apliciranja na novčane podrške do okončanja upravnog spora, navodi se u saopćenju iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, prenosi NAP.